fbpx

Europosłowie poparli surowsze przepisy dotyczące farm hodowlanych 

Komisja Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego 24 maja zajęła stanowisko w sprawie unijnych przepisów mających na celu “dalsze ograniczanie zanieczyszczeń i kierowanie dużymi instalacjami rolno-przemysłowymi w ramach zielonej transformacji”. Europosłowie poparli surowsze przepisy dotyczące m.in. farm hodowlanych.

Chodzi o dyrektywę w sprawie emisji przemysłowych, która określa zasady zapobiegania i kontroli zanieczyszczeń z dużych instalacji rolno-przemysłowych, emisji do powietrza, wody i gleby i wpisuje się w unijną zieloną transformację, przynosząc, zdaniem Komisji Europejskiej, “znaczne korzyści zdrowotne i środowiskowe obywatelom”.  

Baner Syngenta

Członkowie Komisji Ochrony Środowiska PE poparli propozycję Komisji Europejskiej, by rozszerzyć dyrektywę na m.in. hodowlę bydła na większą skalę, a także większą liczbę ferm trzody chlewnej i drobiu. 

Jeśli chodzi o gospodarstwa hodowlane, posłowie głosowali za włączeniem ferm trzody chlewnej i drobiu z ponad 200 jednostkami żywego inwentarza (ang. LSU) oraz hodowli bydła z co najmniej 300 LSU. Dla gospodarstw hodujących więcej niż jeden rodzaj tych zwierząt limit powinien wynosić 250 LSU. Posłowie zaproponowali wyłączenie gospodarstw hodujących zwierzęta w sposób ekstensywny. Komisja pierwotnie zaproponowała próg 150 LSU dla całego inwentarza żywego. 

Przeciwko określenie setek tysięcy gospodarstw rodzinnych mianem zakładów przemysłowych protestowała Copa-Cogeca – już 20 marca b.r. opublikowała oświadczenie ostro krytykujące dyrektywę w sprawie emisji przemysłowych, która obciążeniami fiskalnymi ma objąć 20% gospodarstw rolnych Unii Europejskiej.  

W opublikowanym tego dnia oświadczeniu Copa-Cogeca stwierdziła, że stanowisko Rady Europejskiej dotyczące dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych nie spełnia oczekiwań i potrzeb europejskiej społeczności rolniczej, natomiast “ożywiona debata towarzysząca negocjacjom wyjaśniła przynajmniej następującą kwestię: wstępnie zaproponowane przez Komisję Europejską podejście do progów ma przede wszystkim charakter polityczny i karny oraz będzie miało nieprzewidziane konsekwencje, gdy zostanie zastosowane na poziomie gospodarstw”.  

Jak widać, europosłowie i urzędnicy brukselscy nie zważając na opinie ekspertów z uporem pchają przez Europę walec “zielonej transformacji”. 

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.