fbpx
Strona głównaWiadomościEuroplant ma nową siedzibę

Europlant ma nową siedzibę

W dniu 18 sierpnia br., w Laskach Koszalińskich odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby firmy Europlant, specjalizującej się w hodowli wysokiej klasy sadzeniaków ziemniaka. Nie lada atrakcją przygotowaną specjalnie na tę okazję, był pokaz najnowszego modelu kombajnu do zbioru ziemniaków SE 15-60 produkcji Grimme.

W skład obiektu znajdującego się w Laskach Koszalińskich, oprócz nowo otwartego biura wchodzą dwie hale przechowalnicze i sortownia (o łącznej pow. 2400 m2). Komory przechowalnicze mogą maksymalnie pomieścić 1200 ton sadzeniaków. – Przechowalnie nie posiadają mechanicznego systemu wentylacji – mówi Krzysztof Korolewicz z firmy Europlant. – Wszystko odbywa się przy wykorzystaniu chłodzenia naturalnym powietrzem. Zimne powietrze jest wciągane przez wentylatory w nocy, kiedy jest suche i chłodne. Ściany komór mają grubość 80 cm i są wykonane z cegły dziurawki, a ich przedostatnia warstwa jest wypełniona powietrzem. Sufit jest pokryty pianką poliuretanową, która pomaga zapobiegać zjawisku kondensacji pary wodnej zimą.

Utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności jest jednym z głównych czynników determinujących cały proces przechowywania sadzeniaków. Ziemniaki, dostarczane w temperaturze 15 st. C, trafiają do półtoratonowych kontenerów ustawionych w komorach przechowalniczych (około 150 ton dziennie). ). Tam następuje bardzo powolne chłodzenie do temperatury 4-5st.C. Sztuką jest utrzymanie takiej samej temperatury wewnątrz aż do czasu sortowania, czyli okresu pomiędzy końcem lutego i początkiem kwietnia. Równie ważna jest wilgotność powietrza, która w przypadku przechowalnictwa ziemniaka musi być utrzymana zawsze na poziomie 95%. Utrzymanie tych parametrów jest to o tyle trudne, że różnice pomiędzy temperaturą wewnątrz i na zewnątrz hali wynoszą czasem kilkanaście stopni. – Jeżeli temperatura różniła się jeden lub dwa stopnie w czasie przechowywania ziemniaków, to możemy stracić od 4 do 6 tygodniu jeśli chodzi o pobudzenie. Oznacza to, że ziemniaki zaczynają nam kiełkować nie w kwietniu, tylko w marcu – dodaje K. Korolewicz.

Po zwiedzeniu obiektu w Laskach K., odbył się pokaz pracy najnowszego nabytku firmy Europlant – kombajnu do zbioru ziemniaków SE 150-60 firmy Grimme. Na miejsce prezentacji wybrano plantację w miejscowości Świemino. Znajduje się tam należące do firmy gospodarstwo oraz magazyn o poj. 1 tys. t, z lat 80., który po nieznacznym odświeżeniu stanowi dla firmy ważny punkt logistyczny (sortownia). Dwurzędowy kombajn z bocznym wykopem radził sobie świetnie podczas pracy. Przedstawiciele firmy Europlant podkreślali, że jest to maszyna, która doskonale oczyszcza ziemniaki z wszelkich zanieczyszczeń, łęt i kamieni. To za sprawą rozbudowanego systemu separatorów (rozdzielaczy) i szczotek. Dodatkowo przy stole selekcyjnym o napędzie hydraulicznym mogą pracować 4 osoby, które wykańczają pracę maszyny. Jej kolejną, bardzo istotną przy tej produkcji zaletą jest niski poziom dokonywanych w czasie zbioru uszkodzeń (obicia na poziomie 1-2%). Podczas prezentacji maszyna pracowało z ciągnikiem John Deere 6830 o mocy 150 KM.

Właścicielem firmy Europlant jest Europlant Pflanzenzucht GmbH z Niemiec. Firma jest obecna na polskim rynku od 12 lat. Jej bazę produkcyjną stanowią w sumie trzy gospodarstwa – Laski Koszalińskie, Świemino oraz dzierżawiony obiekt we wsi Obliwice w gminie Nowa Wieś Lęborska., który był to tej pory główną siedzibą firmy.

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.