Europlant ma nową siedzibę

W dniu 18 sierpnia br., w Laskach Koszalińskich odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby firmy Europlant, specjalizującej się w hodowli wysokiej klasy sadzeniaków ziemniaka. Nie lada atrakcją przygotowaną specjalnie na tę okazję, był pokaz najnowszego modelu kombajnu do zbioru ziemniaków SE 15-60 produkcji Grimme.

W skład obiektu znajdującego się w Laskach Koszalińskich, oprócz nowo otwartego biura wchodzą dwie hale przechowalnicze i sortownia (o łącznej pow. 2400 m2). Komory przechowalnicze mogą maksymalnie pomieścić 1200 ton sadzeniaków. – Przechowalnie nie posiadają mechanicznego systemu wentylacji – mówi Krzysztof Korolewicz z firmy Europlant. – Wszystko odbywa się przy wykorzystaniu chłodzenia naturalnym powietrzem. Zimne powietrze jest wciągane przez wentylatory w nocy, kiedy jest suche i chłodne. Ściany komór mają grubość 80 cm i są wykonane z cegły dziurawki, a ich przedostatnia warstwa jest wypełniona powietrzem. Sufit jest pokryty pianką poliuretanową, która pomaga zapobiegać zjawisku kondensacji pary wodnej zimą.

Utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności jest jednym z głównych czynników determinujących cały proces przechowywania sadzeniaków. Ziemniaki, dostarczane w temperaturze 15 st. C, trafiają do półtoratonowych kontenerów ustawionych w komorach przechowalniczych (około 150 ton dziennie). ). Tam następuje bardzo powolne chłodzenie do temperatury 4-5st.C. Sztuką jest utrzymanie takiej samej temperatury wewnątrz aż do czasu sortowania, czyli okresu pomiędzy końcem lutego i początkiem kwietnia. Równie ważna jest wilgotność powietrza, która w przypadku przechowalnictwa ziemniaka musi być utrzymana zawsze na poziomie 95%. Utrzymanie tych parametrów jest to o tyle trudne, że różnice pomiędzy temperaturą wewnątrz i na zewnątrz hali wynoszą czasem kilkanaście stopni. – Jeżeli temperatura różniła się jeden lub dwa stopnie w czasie przechowywania ziemniaków, to możemy stracić od 4 do 6 tygodniu jeśli chodzi o pobudzenie. Oznacza to, że ziemniaki zaczynają nam kiełkować nie w kwietniu, tylko w marcu – dodaje K. Korolewicz.

Po zwiedzeniu obiektu w Laskach K., odbył się pokaz pracy najnowszego nabytku firmy Europlant – kombajnu do zbioru ziemniaków SE 150-60 firmy Grimme. Na miejsce prezentacji wybrano plantację w miejscowości Świemino. Znajduje się tam należące do firmy gospodarstwo oraz magazyn o poj. 1 tys. t, z lat 80., który po nieznacznym odświeżeniu stanowi dla firmy ważny punkt logistyczny (sortownia). Dwurzędowy kombajn z bocznym wykopem radził sobie świetnie podczas pracy. Przedstawiciele firmy Europlant podkreślali, że jest to maszyna, która doskonale oczyszcza ziemniaki z wszelkich zanieczyszczeń, łęt i kamieni. To za sprawą rozbudowanego systemu separatorów (rozdzielaczy) i szczotek. Dodatkowo przy stole selekcyjnym o napędzie hydraulicznym mogą pracować 4 osoby, które wykańczają pracę maszyny. Jej kolejną, bardzo istotną przy tej produkcji zaletą jest niski poziom dokonywanych w czasie zbioru uszkodzeń (obicia na poziomie 1-2%). Podczas prezentacji maszyna pracowało z ciągnikiem John Deere 6830 o mocy 150 KM.

Właścicielem firmy Europlant jest Europlant Pflanzenzucht GmbH z Niemiec. Firma jest obecna na polskim rynku od 12 lat. Jej bazę produkcyjną stanowią w sumie trzy gospodarstwa – Laski Koszalińskie, Świemino oraz dzierżawiony obiekt we wsi Obliwice w gminie Nowa Wieś Lęborska., który był to tej pory główną siedzibą firmy.