Europejskie spojrzenie na polskie rolnictwo

Phil Hogan, unijny komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, przebywał w marcu z wizytą w Polsce. Sytuacja na rynkach mleka i wieprzowiny, przegląd Wspólnej Polityki Rolnej, problemy związane z rozwojem obszarów wiejskich, program wsparcia dla rolników dotkniętych rosyjskim embargiem – to tematy, które były poruszane podczas jego wizyty.

W Warszawie komisarz UE ds. rolnictwa spotkał się m.in. z ministrem Krzysztofem Jurgielem oraz polskimi parlamentarzystami. W Rzeszowie Phil Hogan rozmawiał także z ministrem rolnictwa Ukrainy.

32 mld euro, które Unia Europejska przyznała rolnictwu w Polsce w obecnej perspektywie, to znacząca suma pieniędzy na dopłaty bezpośrednie i środki rozwoju obszarów wiejskich. Z pewnością da impuls obszarom wiejskim – mówił Phil Hogan na wspólnej konferencji prasowej (w czwartek 10 marca) z ministrem rolnictwa i obszarów wiejskich Krzysztofem Jurgielem. Przypomniał, że od czasu przystąpienia Polski do UE, eksport produktów rolnych wzrósł pięciokrotnie. – Sektor rolny ma ogromny wkład w ogólny wzrost gospodarczy kraju, nawet do 3,5 proc. rocznie – wskazywał komisarz. Dodał, że we wrześniu ub. r. z jego inicjatyw utworzono – wart 500 mln euro – pakiet solidarnościowy dla rolników, dotyczący prywatnego przechowywania serów, mleka w proszku i wieprzowiny. Powstał również program wsparcia dla rolników dotkniętych rosyjskim embargiem.

Komisarz przedstawił także swoją wizję uproszczenia Wspólnej Polityki Rolnej:
W listopadzie przedstawiłem Radzie Ministrów Rolnictwa UE rozszerzony pakiet uproszczeń. Prostsza WPR to lepsza WPR. Zapowiedziałem następujące zmiany: większą elastyczność wymogów dotyczących wyznaczania obszarów proekologicznych; przedłużenie terminu składania wniosków o przyznanie pomocy; oraz większą elastyczność warunków kwalifikujących do dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją – wymieniał unijny komisarz. Zaproponował on także praktyczne usprawnienia dotyczące tegorocznych wniosków:

  • zmniejszoną liczbę kontroli na miejscu dzięki lepszym metodom doboru próby;
  • większą częstotliwość prewencyjnych wstępnych kontroli krzyżowych, oraz
  • możliwość zmiany już złożonych oświadczeń dotyczących działek rolnych do zazieleniania.

 – W następnej rundzie uproszczenia WPR liczba aktów prawnych UE w tej dziedzinie zostanie ograniczona z 200 do 40–50, co zmniejszy biurokrację z punktu widzenia rolników, podmiotów gospodarczych i krajowych organów administracji. Reformy te opierają się na zaufaniu i współpracy, a przede wszystkim na wierze w rolników i wsłuchiwaniu się w ich obawy. Dlatego właśnie zależy mi na tym, by kontrole nie powodowały niepotrzebnego stresu. Wierzę, że moje propozycje zostaną dobrze przyjęte przez polskich rolników, szczególnie przez tych, którzy mają mniejsze gospodarstwa – mówił Phil Hogan.

W piątek 11 marca Phil Hogan przebywał w Rzeszowie, gdzie rozmawiał m.in. z ukraińskim ministrem polityki rolnej i żywnościowej Ołeksijem Pawłenko oraz Arturem Balazsem, przewodniczącym Kapituły Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.

Komisarz był również gościem honorowym konferencji "Współczesne problemy rolnictwa i obszarów wiejskich w Europie oraz transformacja sektora rolniczego na Ukrainie".

Jeśli sektor rolnictwa ma prosperować w XXI wieku, trzeba nadal dążyć do zwiększenia jego wydajności. Od tego zależy dobrobyt obszarów wiejskich – w Polsce i w całej Europie. Naszą misją jest zapewnienie przynoszących satysfakcję, stabilnych miejsc pracy dla osób mieszkających na obszarach wiejskich, a moim zdaniem, wysokiej jakości produkty rolne o rozpoznawalnym pochodzeniu mogą w istotny sposób przyczynić się do realizacji tego celu. (…) Rozwinęliśmy promocję naszych wyrobów na dużą skalę. Komisja zwiększyła ponad trzykrotnie budżet na promocję produktów rolnych i spożywczych w następnych czterech latach – z 60 mln do 200 mln euro – podkreślał Hogan.

Źródło: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności