Europejskie prawo o klimacie będzie kształtowało rolnictwo przez najbliższe dziesięciolecia

fot. K. Drozd

Copa i Cogeca – największe europejskie organizacje rolnicze są zadowolone ze wstępnego porozumienia krajów członkowskich UE w sprawie europejskiego prawa o klimacie.

Europejskie prawo o klimacie jest jednym z najważniejszych aktów prawnych, które będą kształtować europejskie rolnictwo w nadchodzących dziesięcioleciach. Copa – Cogeca  popierają cele porozumienia w zakresie redukcji netto emisji gazów cieplarnianych.

– Uważamy, że inicjatywa dotycząca uprawy sprzyjającej pochłanianiu dwutlenku węgla przez glebę jest kluczowym elementem umożliwiającym sekwestrację dwutlenku węgla w ramach systemu opartych na rynku kredytów węglowych. Ze względu na fakt, że skutki zmian klimatu są coraz bardziej odczuwalne w sektorze rolnym i  odbijają się na źródłach utrzymania rolników, cieszymy się, że w prawie położono nacisk na dostosowywanie się do nich – mówi Jean Baptiste Boucher, dyrektor ds. komunikacji Copa – Cogeca.

Zdaniem Copa – Cogeca również leśnictwo odegra ważną rolę w łagodzeniu skutków zmian klimatu i dostosowywaniu się do nich. Lasy objęte aktywną gospodarką są niezmiernie ważne dla zastępowania materiałów i energii pochodzenia kopalnego i magazynowania dwutlenku węgla w produktach z pozyskanego drewna. Jak zaznacza Copa – Cogeca, promowanie traktowania lasów wyłącznie jako pochłaniaczy dwutlenku węgla nie jest odpowiednim środkiem walki ze zmianami klimatu. Ta strategia jest bardzo ryzykowna. Trzeba więc wziąć pod uwagę cały cykl życia i liczne usługi ekologiczne i społeczno-gospodarcze, które świadczą europejskie lasy.

– Wstępne porozumienie może stać się podatnym gruntem dla uczciwej współpracy sektorowej, w którą będą mogły zaangażować się wszystkie sektory i metody produkcji. Rolnicy i spółdzielnie rolnicze są gotowe podjąć wysiłki w tym zakresie, równocześnie dbając o bezpieczeństwo żywnościowe zgodnie z art. 2 ust. 1 lit. (b) porozumienia paryskiego – dodaje Boucher.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności