fbpx
Strona głównaWiadomościEuropejskie makatki kuchenne

Europejskie makatki kuchenne

W gmachu Muzeum Etnograficznego przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 we Włocławku 14 grudnia odbędzie się otwarcie wystawy czasowej pt. „Europejskie makatki kuchenne”. Wystawa przygotowana z kolekcji Elżbiety i Piotra Branekovych i zbiorów etnograficznych Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

– Na ekspozycję składają się makatki pochodzące z Bułgarii, Węgier, Słowacji oraz Austrii, Holandii, Niemiec i Szwecji, a także nasze polskie. W przeszłości pełniły różne funkcje, były przede wszystkim ozdobą kuchni. Stanowiły też domowy poradnik życiowych mądrości, zasad moralnych i dobrych rad. Haftowane lub drukowane sceny i napisy na makatkach zwracały uwagę na religijność, miłość, czystość domu. Przedstawiały sceny z bajek, roślinność, zwierzęta. Oprócz tradycyjnych form, pod tym hasłem mieszczą się też ozdobne ręczniki wieszane na półkach, różne kieszonki na grzebienie, szczotki i inne drobne przedmioty. Wszelkie makatki wisiały w kuchniach przez cały rok, niezależnie od pory roku czy ważnych okresów świątecznych – informuje Wioleta Osińska z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Na wystawie zostaną pokazane w okresie bożonarodzeniowym, wraz z atrybutami tego święta charakterystycznymi dla krajów, z których pochodzą. Ekspozycję będzie można oglądać do 17 marca 2018 r.

Źródło: MZK

 

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.