Europejski pacjent

Chory na cukrzycę Niemiec zabiera do Włoch dodatkowe recepty, ale czy apteka je przyjmie? Portugalczyk przechodzi w Hiszpanii operacji usunięcie zaćmy, ale nie wie czy otrzyma zwrot kosztów? Parlament Europejski poprał przyjęcie dyrektywy w sprawie praw pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej.

W dyrektywie doprecyzowano prawa obywateli do wysokiej jakości, bezpiecznych świadczeń zdrowotnych na terenie całej UE oraz do zwrotu kosztów takiego leczenia.
Europejczycy wolą korzystać z opieki zdrowotnej blisko domu, nikt nie chce wyjeżdżać daleko, kiedy jest chory. Czasem jednak wyjazd za granicę jest konieczny, ponieważ w kraju brakuje niezbędnej specjalistycznej wiedzy bądź dane świadczenie zdrowotne nie jest dostępne. Może się też zdarzyć, że najbliższy szpital znajduje się tuż za granicą.
Dyrektywa pomoże pacjentom, którzy potrzebują wysokospecjalistycznych świadczeń, na przykład rozpoznania lub leczenia rzadkiej choroby. Spowoduje też ściślejszą współpracę między państwami członkowskimi, na przykład w zakresie wzajemnego uznawania recept. Specjaliści w dziedzinie ochrony zdrowia z całej Europy będą mogli wymieniać się najlepszymi praktykami oraz korzystać z innowacji w zakresie oceny technologii medycznych i e-zdrowia.
Nowo przyjęte unijne przepisy doprecyzowują prawa pacjentów do wysokiej jakości bezpiecznych świadczeń zdrowotnych w całej UE oraz do zwrotu kosztów takiego leczenia. Pacjenci, którzy korzystają z opieki zdrowotnej w innym państwie UE, będą traktowani tak samo, jak obywatele tego kraju.
Nowe prawo będzie dla unijnych pacjentów korzystne pod wieloma względami. Ułatwi ono krajowym organom odpowiedzialnym za ochronę zdrowia ściślejszą współpracę i wymianę informacji na temat standardów jakości i bezpieczeństwa w opiece zdrowotnej. Pomoże też pacjentom wymagającym wysokospecjalistycznych świadczeń, na przykład rozpoznania lub leczenia rzadkiej choroby.
Szczegóły na http://ec.europa.eu/polska/news/110119_prawa_pacjenta_w_transgranicznej_opiece_zdrowotnej_pl.htm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności