Komisja Europejska oficjalnie ustanawia Europejską Radę ds. Rolnictwa i Żywności (EBAF). Realizując tym samym jedno z zaleceń zawartych w sprawozdaniu końcowym strategicznego dialogu na temat przyszłości rolnictwa. Zaprasza do składania wniosków o członkostwo.
Przypomnijmy, że we wrześniu 2023 r. przewodnicząca Ursula von der Leyen ogłosiła w swoim orędziu o stanie Unii strategiczny dialog na temat przyszłości rolnictwa UE, który rozpoczął się w styczniu 2024 r. i zgromadził główne zainteresowane strony z europejskich sektorów rolno-spożywczych, społeczeństwa obywatelskiego, społeczności wiejskich i środowisk akademickich w celu osiągnięcia wspólnego zrozumienia i wizji przyszłości unijnych systemów rolnych i żywnościowych.
Doradztwo i opinie Europejskiej Rady ds. Rolnictwa i Żywności (EBAF) będą stanowić uzupełnienie specjalistycznej i sektorowej wiedzy fachowej już dostępnej, w tym z grup dialogu obywatelskiego.
EBAF, której przewodniczy komisarz ds. żywności i rolnictwa Christophe Hansen, ma na celu utrzymanie nowej kultury dialogu, zaufania i udziału wielu zainteresowanych stron wśród podmiotów łańcucha dostaw żywności i społeczeństwa obywatelskiego, a także z Komisją.
Oczekuje się, że ten organ doradczy będzie doradzał Komisji na wysokim szczeblu w sprawie działań następczych w związku ze sprawozdaniem ze strategicznego dialogu na temat przyszłości rolnictwa UE i przyczyni się do prac nad wizją rolnictwa i żywności, która ma zostać przedstawiona w ciągu pierwszych 100 dni kadencji.
Członkowie będą zachęcani do wspierania zrozumienia i wymiany doświadczeń między sobą oraz zwrócenia szczególnej uwagi na spójność i synergię polityk Unii oraz ich spójność z inicjatywami sektora prywatnego.
– Dialog strategiczny na temat przyszłości rolnictwa pokazał, że przedstawiciele o pozornie rozbieżnych interesach mogą znaleźć wspólną płaszczyznę. Jest więcej mostów, które nas łączą, niż murów, które nas dzielą. Chcę, aby Europejska Rada ds. Rolnictwa i Żywności ucieleśniała tę nową kulturę współpracy i dialogu, nie tylko między zainteresowanymi stronami, ale także wobec Komisji Europejskiej i z nią. Z niecierpliwością oczekuję współpracy, by unijny sektor rolno-spożywczy skorzystał z ich praktycznego doświadczenia – powiedział Christophe Hansen, komisarz do spraw rolnictwa i żywności
Rada jest powoływana na okres pięciu lat i oczekuje się, że będzie się spotykać zasadniczo od dwóch do sześciu razy w roku. Komisarz Hansen może zwołać grupę na dodatkowe posiedzenia, jeżeli potrzebna jest pilna porada.
Opublikowano też zaproszenie do składania wniosków o członkostwo w Zarządzie EBAF. W jej skład wejdzie maksymalnie 30 organizacji członkowskich reprezentujących trzy kategorie zainteresowanych stron:
- społeczności rolniczej,
- innych podmiotów łańcucha dostaw żywności
- społeczeństwa obywatelskiego, w tym w obszarach takich jak środowisko i klimat, dobrostan zwierząt lub kwestie konsumenckie.
Termin składania wniosków do EBAF upływa 8 stycznia 2025 r. Komisja oceni wszystkie wnioski i zamierza sfinalizować członkostwo w Radzie na początku 2025 r. Pierwsze posiedzenie Rady zostanie zwołane niezwłocznie po tym terminie.