fbpx

Europa zwraca się ku paszom z roślin GMO, aby zastąpić kukurydzę z Ukrainy

Wojna rosyjsko-ukraińska przynosi kolejne zmiany na rynku i europejscy rolnicy są obecnie gotowi kupować więcej pasz dla zwierząt z roślin GMO z USA i Ameryki Południowej. Wszystko przez blokadę dostaw kukurydzy z Ukrainy.

Wojna na Ukrainie już skłania firmy do zwracania się ku alternatywom dla oleju słonecznikowego, a ta zmiana w przepływach handlowych prawdopodobnie dotyczy również kukurydzy, która jest używana głównie jako pasza dla zwierząt. Kukurydza niemodyfikowana genetycznie z Ukrainy stanowi około połowy importu Unii Europejskiej. Jednakże w USA 92 proc. kukurydzy jest już genetycznie modyfikowanej. Z podobnymi poziomami mamy do czynienia w Brazylii.

Co prawda w UE firmy nie muszą etykietować mięsa ani produktów pochodzących od zwierząt karmionych roślinami GMO, ale w ciągu ostatniej dekady wzrosło zapotrzebowanie konsumentów na produkty mleczne pochodzące od krów karmionych paszami niezmodyfikowanymi genetycznie.

W miarę jak UE przestawia się na zwiększanie bezpieczeństwa żywnościowego, łagodzi przepisy dotyczące importu. W Hiszpanii, która spodziewa się dostaw kukurydzy z USA, Argentyny i Brazylii w ciągu najbliższych dwóch tygodni, rząd tymczasowo zezwala na import ze śladowymi ilościami pestycydów, aby zrekompensować utratę produkcji na Ukrainie.

Pomoże to uniknąć niedoborów, powiedział rzecznik CESFAC, stowarzyszenia producentów pasz w Hiszpanii, wraz z Holandią jednego z największych klientów Ukrainy.

Ceny kukurydzy i innych zbóż wzrosły po inwazji Rosji na naszego wschodniego sąsiada. Do końca marca Ukraina wyeksportowała do UE około 6,6 mln ton kukurydzy, w porównaniu z pięcioletnią średnią na poziomie 7,2 mln ton.

Szef Strategie Grains, Andree Defois przewiduje, że UE sprowadzi w tym sezonie 800 tys. ton amerykańskiej kukurydzy, najwięcej od sezonu 2017-18.

– Niektórym rolnikom w Europie Środkowej i Danii zaczyna brakować paszy niemodyfikowanej genetycznie – powiedział w e-mailu Ase Andersson, globalny szef mediów w gigancie mleczarskim Arla.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.