fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychEuro się umacnia, ceny zbóż spadają

Euro się umacnia, ceny zbóż spadają

W środę ceny zbóż i oleistych na giełdach spadały; cena pszenicy spadła na Matifie o 3,5 EUR/t do 228,25 EUR/t, zaś w Chicago o 11,5 ct/bu do najniższego od dwóch tygodni poziomu 560,5 ct/bu (190 EUR/t).

Europejski Bank Centralny ustalił w środę stopę referencyjną na 1,0868 dolara – to poziom najwyższy od 1 września br.

– Negatywny wpływ miały także nowe prognozy FranceAgriMer. Departament Rolnictwa podniósł w środę swoją prognozę dotyczącą eksportu francuskiej pszenicy miękkiej poza UE na sezon 2023/24, podnosząc jednocześnie szacunki zapasów na koniec sezonu do najwyższego od sześciu lat. Spadły prognozy dostaw na terenie UE i krajowego popytu na pszenicę paszową. Zapasy pszenicy zwyczajnej we Francji na koniec sezonu 2023/24 szacuje się obecnie na 3,06 mln ton w porównaniu z 2,78 mln ton w zeszłym miesiącu. Poziom zapasów jest obecnie o 20,1% wyższy od poziomu z poprzedniego sezonu i jest najwyższy od sezonu 2017/18 – informuje serwis Kaack.

Cena rzepaku spadła o 3,75 442,25 EUR/t, zaś kukurydzy o 1 EUR/t z ceną 207,25 EUR/t. W tym przypadku na spadek ceny wpłynęły poprawiające się perspektywy zbiorów w Argentynie i Brazylii.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.