Energia i nawozy z biogazowni

W Zalesiu, w gminie Domaszowice, rozpoczęła działalność pierwsza rolnicza biogazownia. Jej moc wyniesie 2 megawaty. Biogazownia powstała przy fermie trzody chlewnej Ferma-Pol, która rocznie sprzedaje ok. 40 tysięcy tuczników. Podstawowym surowcem wykorzystywanym przez nowo powstałą instalację będzie więc gnojowica, której w cyklu hodowli trzody powstaje ok. 70 tysięcy metrów sześciennych rocznie, oraz wysłodki buraczane, odpady ziemniaczane i kurze.

Biogazownia wytwarzać będzie ciepło, energię elektryczną oraz certyfikowany nawóz organiczny powstały jako produkt uboczny z płynnego osadu. Prezes Ferma-Polu, Krzysztof Gołębiowski, liczy, że tego rodzaju nawóz znajdzie uznanie rolników, bo w porównaniu do nawozów azotowych będzie konkurencyjny cenowo. Prąd natomiast ma być sprzedawany do sieci krajowej, ciepło zaś wykorzystane zostanie na potrzeby własne – w procesie technologicznym i w kotłowni.

Instalację, która składa się z 3 wielkich komór fermentacyjnych o pojemności 4,5 tys. metrów sześciennych i 4 zbiorników magazynowych, wybudowała spółka Polskie Biogazownie Energy-Zalesie” według technologii holenderskiej firmy Host. Prace budowlane trwały od czerwca ubiegłego roku do sierpnia tego roku.
Do obsługi biogazowni potrzeba trzech osób, ale kilkadziesiąt innych zatrudnionych będzie w usługach transportowych (odpady trzeba dowieźć).

Ferma-Pol jest największym zakładem w gminie Domaszowice. Daje zatrudnienie ok. 100 osobom.
Źródło: Opolskie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności