fbpx

Elektryczne ogrodzenia pastwisk – co musisz wiedzieć

Materiał Partnera LEWMIK

Artykuł sponsorowany

Hodujesz zwierzęta i zależy Ci na ich bezpieczeństwie, gdy przebywają na pastwisku? A może uprawiasz warzywa lub owoce i chcesz je chronić przed zniszczeniem przez ludzi lub dziką zwierzynę? Dobrym pomysłem jest ogrodzenie całej powierzchni pastuchem elektrycznym. To praktyczne rozwiązanie, które zabezpieczy zwierzynę i uprawy, dzięki czemu nie trzeba będzie ich pilnować osobiście. Dowiedz się więcej.

Ogrodzenie elektryczne pastwisk – stałe czy przenośne?

Ogrodzenie elektryczne to dość prosta konstrukcja. Składa się z palików, które należy wbić w ziemię. Następnie trzeba rozciągnąć drut czy linkę i podłączyć ją do zasilania, aby mogła emitować impulsy elektryczne. Jednak zanim zamontujesz ogrodzenie, trzeba zdecydować czy ma być stałe, czy przenośne.

Stały pastuch elektryczny montuje się w jednym miejscu na długi czas. Zatem uprawia się ziemię czy pasie zwierzęta zawsze na tym samym polu. Dzięki temu wystarczy raz wykonać ogrodzenie elektryczne, aby móc cieszyć się ochroną pastwiska czy pola przez długie lata.

Natomiast przenośny elektryzator sieciowy można regularnie przenosić w miejsca, gdzie np. jest lepsza ziemia czy wyższe runo. Dzięki temu gleba na starym polu czy pastwisku może “odpocząć” i się zregenerować przed kolejnym sezonem.

Co musisz wiedzieć o elektryzatorach?

Jeśli interesują Cię elektryczne ogrodzenia pastwisk, musisz wiedzieć, że składają się z kilku elementów. Najważniejszym z nich jest elektryzator. To urządzenie, które emituje impuls elektryczny i przekazuje go na linkę, czy drut. Wyróżnia się trzy rodzaje elektryzatorów.

Elektryzatory sieciowe

Aby je zainstalować, niezbędny jest dostęp do sieci elektrycznej. Jednak masz pewność, że energia impulsu będzie cały czas taka sama niezależnie od warunków atmosferycznych.

Elektryzatory bateryjne

Mają wbudowaną baterię lub akumulator. Sprawdzają się tam, gdzie nie ma dostępu do zasilania sieciowego. Ich wadą jest to, że trzeba kontrolować poziom energii w baterii lub akumulatorze, aby ogrodzenie nagle się nie wyłączyło.

Elektryzatory zasilane panelem słonecznym

Doskonale się sprawdza tam, gdzie nie ma dostępu do zasilania sieciowego. Jest odpowiedni dla osób, które nie chcą używać baterii czy akumulatorów, ponieważ mogą się w krótkim czasie rozładować. Warto jednak pamiętać, że moc impulsu zależy od ilości światła. Zatem nie zawsze elektryczne ogrodzenie będzie zapewniać odpowiednią ochronę.

Pobór mocy elektryzatora nie jest wysoki. Zatem nie musisz się obawiać, że elektryczne ogrodzenia pastwisk znacznie podniosą Twoje rachunki za media.

Rodzaj ogrodzenia pastwisk a zwierzęta

Aby znaleźć odpowiedni elektryzator, trzeba wziąć pod uwagę, jakie gatunki zwierząt zamierzasz chronić. Np. krowy mają dużo siły, więc mogą z łatwością przerwać ogrodzenie. Jednak nie są zbyt agresywne, więc nie trzeba mocnego elektryzatora. Inaczej jest w przypadku np. koni czy byków. Aby zabezpieczyć bydło mięsne przed ucieczką i atakiem przez dzikie zwierzęta, dobierz model o adekwatnej mocy.

Tak więc dla:

  • bydła mlecznego zdecyduj się na standardowy elektryzator o minimalnej energii impulsu 0,5 J. Jeśli będą tam wypasane młode cielaki, warto zadbać, aby elektryczne ogrodzenia miały dwie linie;
  • bydła mięsnego postaw na elektryzator od 3 do 5 J. Najlepiej, jeśli ogrodzenie będzie miało min. 3 linie z drutu lub stali nierdzewnej;
  • owiec wybierz elektryczne ogrodzenia o energii impulsu 2,5-3 J. Tyle wystarczy, aby prąd mógł przeniknąć przez grube futro.

Jeśli zamierzasz chronić uprawy przed dziką zwierzyną, wystarczy Ci model o energii impulsu 3 J.

Błędy – jak ich unikać?

Kiedy kupujesz elektryczne ogrodzenia pastwisk, pamiętaj, aby wziąć pod uwagę długość linii ogrodzenia i dostosować do niej moc elektryzatora. Im dłuższa linka, tym większe ryzyko, że na końcu impulsy będą słabe lub nie będą wcale tam docierać. Wtedy ogrodzenia nie spełnią swojej funkcji.

Innym popularnym błędem jest dobieranie niewłaściwego sposobu zasilania do miejsca zastosowania ogrodzenia. Jeśli grodzisz duże pole, modele z akumulatorem mogą okazać się zbyt słabe, aby impulsy były tak samo mocne na każdym odcinku. Jeśli masz długą linię ogrodzenia, najlepiej wybrać elektryzator sieciowy.

Elektryczne ogrodzenia pastwisk to duże ułatwienie dla hodowców i rolników. Dzięki temu można spać spokojnie bez obaw o bezpieczeństwo zwierząt czy upraw.

Jeśli jesteś właśnie na etapie poszukiwania ogrodzenia elektrycznego do swojego gospodarstwa zapoznaj się z ofertą sklepu rolniczego Lewmik.

Materiał Partnera LEWMIK

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.