fbpx
Strona głównaUprawaKukurydzaEksport żywności z Ukrainy mniejszy o połowę

Eksport żywności z Ukrainy mniejszy o połowę

Na skutek rosyjskiej napaści na Ukrainę blisko o połowę spadł eksport kluczowych ukraińskich produktów rolnych w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym.

Rosja rozpoczęła atak na Ukrainę 24 lutego. W wyniku walk ukraińskie porty morskie zostały zablokowane. Eksport rolny od dnia napaści do 15 sierpnia br. spadł do 10 mln ton wobec około 19,5 mln w analogicznym okresie ubiegłego roku, wynika z danych ukraińskiego ministerstwa rolnictwa. Ukraina w tym czasie wyeksportowała 3,8 mln ton kukurydzy, 1,4 mln ton nasion słonecznika, prawie 1 mln ton oleju słonecznikowego i około 640 tys. ton pszenicy, ponadto jęczmień, soję, olej słonecznikowy i sojowy oraz śrutę.

Pod koniec lipca, w ramach porozumienia między Moskwą a Kijowem, za pośrednictwem ONZ i Turcji, odblokowano trzy ukraińskie porty czarnomorskie. Mimo to eksport produktów rolnych jest znacznie niższy niż przed konfliktem, kiedy Ukraina wysyłała miesięcznie do 6 mln ton zboża.

W ubiegłym tygodniu ministerstwo rolnictwa poinformowało, że eksport zboża w sezonie 2022/23 do 19 sierpnia spadł o 51,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniósł 2,99 mln ton. Eksport zboża na sezon 2021/22, który zakończył się 30 czerwca, wzrósł o 8,5 proc. do 48,5 mln ton dzięki dużej ilości wysyłek przed inwazją Rosji.

Przewiduje się, że zbiory zbóż na Ukrainie w 2022 r. spadną do około 50 mln ton z rekordowych 86 mln ton w 2021 r.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.