Eksport zboża z Rosji odraczany…

Rosyjscy eksporterzy zboża odraczają podpisywanie kontraktów na wywóz pszenicy z Federacji. Powód? Cła eksportowe, które do końca czerwca obowiązują i nie wiadomo, czy później zostaną zniesione.

Wiodące rosyjskie firmy handlowe odraczają podpisywanie kontraktów na dostawy pszenicy z nowych zbiorów ze względu na ryzyko przedłużenia obowiązywania ceł w eksporcie pszenicy na kolejny okres. Na początku br. w Federacji zostały one wprowadzone w celu złagodzenia wzrostów cen na wewnętrznym rynku. Mają one obowiązywać do 30. czerwca 2015 roku.

Ceny zbóż w Rosji spadają, jednak handlowcy nie mają pewności, czy cła zostaną zniesione, czy utrzymane od lipca br. Aby umożliwić wcześniejsze kontraktowanie pszenicy z nowych zbiorów eksporterzy wystosowali prośbę do rządu rosyjskiego o zniesienie ceł w eksporcie jeszcze przed 30 czerwca br. Eksporterzy twierdzą także, że zastosowane opłaty w wywozie zbóż wpłynęły negatywnie na popyt na rosyjską pszenicę na rynkach zagranicznych, uniemożliwiając wyeksportowanie pozostałych jeszcze nadwyżek.
Z uwagi na wprowadzone cła, eksport pszenicy z Rosji gwałtownie się zmniejszył. Jeśli cła nie zostaną zniesione, w ostatnim kwartale sezonu 2014/15 według szacunków, producenci sprzedadzą 5,3 mln ton zboża, tj. o 1,5 mln ton mniej, niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu.
Jak podaje agencja badająca rynek IKAR, obecnie średnie ceny pszenicy o zawartości 12,5% białka wynoszą 206 USD za tonę (dostawy ziarna z nowych zbiorów) i 212 USD/tonę (ziarna z ubiegłorocznej produkcji).
Analitycy SovEcon uważają, że przedłużenie obowiązywania ceł w eksporcie pszenicy na kolejny okres jest mało prawdopodobne, o ile utrzyma się optymizm co do poziomu inflacji i w dalszym ciągu będą perspektywy dobrych zbiorów w nadchodzącym sezonie.

Renata Struzik, za: FAMMU/FAPA