fbpx

Eksport świeżych jabłek spadł aż o 45%

Z danych zaprezentowanych przez IERiGŻ-PIB (Rynek Rolny, listopad 2011) wynika, że w pierwszych ośmiu miesiącach bieżącego roku eksport polskich owoców świeżych wyniósł 516 tys. t i był aż o 34% niższy w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim. W największym stopniu jest to skutkiem zmian w eksporcie jabłek, które w ogólnej ilości sprzedanych za granicę owoców stanowią aż blisko 80% (dane za 2010 rok).

Od stycznia do sierpnia br. wyeksportowano ich 365 tys. t wobec 663 tys. t w pierwszych ośmiu miesiącach 2010 roku (spadek aż o 45%). Dobre zbiory jabłek w tym roku przełożyły si ę jednak na poprawę sytuacji w eksporcie pod koniec analizowanego okresu. Już w sierpniu br. Polska wyeksportowała o 54% więcej tych owoców niż w sierpniu roku poprzedniego.
W okresie I-VIII 2011 r., w odniesieniu do analogicznego okresu w roku poprzednim, zmniejszył si ę również eksport truskawek świeżych (o 10%) oraz malin (o 14%), wzrósł natomiast eksport gruszek (o 60%), śliwek (o 43%) oraz wiśni (o 23%).
W analizowanym okresie nastąpił również znaczny spadek eksportu przetworów owocowych (o 22% do poziomu 412 tys. t), czego główną przyczyną było zmniejszenie eksportu zagęszczonego soku jabłkowego (o 31%) oraz mrożonek owocowych (o 18%). W przypadku zagęszczonego soku
jabłkowego tendencja spadkowa w dalszym ciągu się pogłębia. Wynika to przede wszystkim z nie najwyższych zapasów koncentratu w kraju. Podobnie jest w przypadku mrożonych owoców, choć tu, oprócz niskiego poziomu zapasów, trzeba uwzględnić także nieudane tegoroczne zbiory truskawek, które stanowią największy, bo około 40% udział w krajowej produkcji tych przetworów.
Mimo opisanych powyżej uwarunkowań, eksporterzy nie powinni jednak narzekać. Wzrost cen przetworów spowodował, że wartość ich eksportu wzrosła aż o 21% w analizowanym okresie (relacja rok do roku), w szczególności zagęszczonego soku jabłkowego (o 49%). Ponadto eksporterom sprzyja obecnie słaby złoty, który przekłada si ę na wzrost otrzymywanych przez nich cen w PLN.
Źródło: AgroTydzień, BGŻ

Baner Syngenta

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.