Eksport oleistych spada, import rośnie

Miniony rok w rodzimym handlu zagranicznym nasionami oleistych i produktami ich przerobu upłynął pod znakiem spadku eksportu i wzrostu importu.

W 2014 roku wartość eksportu nasion oleistych i produktów ich przerobu z Polski spadła o 2%, w porównaniu do ubiegłego roku i wyniosła 994,2 mln EUR. Z kolei wartość importu wzrosła o 4% do 1785 mln EUR. W efekcie saldo wymiany handlowej pogorszyło się.
Ujemny bilans w handlu oleistymi zwiększył się do minus 790,8 mln EUR wobec minus 698,1 mln Euro rok wcześniej. Wartość importu przewyższała wartość eksportu dla olejów oraz śrut, natomiast dla nasion i margaryn odnotowano dodatni bilans handlowy.
W 2014 roku w polskim handlu nasionami oleistymi i produktami ich przetwórstwa, podobnie jak w poprzednich latach, dominował import. Odnotowano wzrost wartości importu o 4% do 1785 mln EUR wobec roku 2013.
W strukturze towarowej największy udział miały makuchy oleistych tj. 76% w ujęciu ilościowym, w tym – 62% stanowiła śruta sojowa. Oleje roślinne stanowiły około 13% wolumenu importu całej grupy. Znaczenie odgrywały również nasiona oleistych, które stanowiły około 9%, natomiast margaryny 2%.

W 2014 roku odnotowano 2% spadek wartości eksportu grupy oleistych do 994,2 mln EUR wobec roku 2013 r., natomiast wolumen eksportu zwiększył się w tym okresie o 6% do 2171,4 tys. ton.
Do powyższych wyników pod względem wartości sprzedaży przyczynił się głównie eksport olejów, nasion, śrut potem margaryn. Wartość sprzedaży za granicę olejów wzrosła o 6%, a śrut o 5%, natomiast nasion spadła o 11%, a margaryn o 12%. Wartość eksportu olejów wzrosła do 368,3 mln Euro. W strukturze towarowej eksportu tej grupy produktów największy udział miały: nasiona (38% w ujęciu ilościowym), śruty (34%), oleje (23%) oraz margaryny (6%).

Renata Struzik, za: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności