fbpx

Eksperyment hodowli roślin w kosmosie

Około 400 ziaren kukurydzy, które mają być wykorzystane do badań naukowych mających na celu stworzenie nowych, opłacalnych odmian, wysłano na orbitę razem z załogą chińskiego statku kosmicznego.

Głównym celem tych eksperymentów kosmicznych jest przerwanie starego łańcucha genetycznego kukurydzy i uzyskanie nowej rekombinacji DNA poprzez mutagenezę wywołaną przez promieniowanie kosmiczne, mikrograwitację i wysoką próżnię w kosmosie.

Baner Syngenta

– Dostarczonych 400 ziaren kukurydzy na załogowy statek kosmiczny Shenzhou XV jest tej samej odmiany, waży około 60 g i ma bogate podłoże genetyczne, typy genów z hodowli w południowych i północnych obszarów Chin – powiedział Zhang Guige, dyrektor Modern Breeding Technology Innovation Centrum w Akademii Liaocheng.

Kukurydza odmiany Liaoyu 18 została dostarczona przez Akademię Nauk Rolniczych Liaocheng, która specjalizuje się w hodowli roślin od lat pięćdziesiątych, tj. od momentu jej powstania, poinformowały lokalne władze miejskie. Od 2019 roku Instytut wyhodował 290 linii wsobnych kukurydzy i 32 nowe linie pszenicy za pomocą nowoczesnych biotechnologii, takich jak hybrydyzacja, mutageneza radiacyjna i haploid.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×KZPRiRB podcasty - baner