fbpx
Strona głównaUprawaKukurydzaEksperyment hodowli roślin w kosmosie

Eksperyment hodowli roślin w kosmosie

Około 400 ziaren kukurydzy, które mają być wykorzystane do badań naukowych mających na celu stworzenie nowych, opłacalnych odmian, wysłano na orbitę razem z załogą chińskiego statku kosmicznego.

Głównym celem tych eksperymentów kosmicznych jest przerwanie starego łańcucha genetycznego kukurydzy i uzyskanie nowej rekombinacji DNA poprzez mutagenezę wywołaną przez promieniowanie kosmiczne, mikrograwitację i wysoką próżnię w kosmosie.

– Dostarczonych 400 ziaren kukurydzy na załogowy statek kosmiczny Shenzhou XV jest tej samej odmiany, waży około 60 g i ma bogate podłoże genetyczne, typy genów z hodowli w południowych i północnych obszarów Chin – powiedział Zhang Guige, dyrektor Modern Breeding Technology Innovation Centrum w Akademii Liaocheng.

Kukurydza odmiany Liaoyu 18 została dostarczona przez Akademię Nauk Rolniczych Liaocheng, która specjalizuje się w hodowli roślin od lat pięćdziesiątych, tj. od momentu jej powstania, poinformowały lokalne władze miejskie. Od 2019 roku Instytut wyhodował 290 linii wsobnych kukurydzy i 32 nowe linie pszenicy za pomocą nowoczesnych biotechnologii, takich jak hybrydyzacja, mutageneza radiacyjna i haploid.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.