fbpx
Strona głównaNa topieEkspert Radzi: Jak uprawiać gleby przed wysiewem roślin jarych?

Ekspert Radzi: Jak uprawiać gleby przed wysiewem roślin jarych?

W okresie wczesnowiosennym pierwszym zabiegiem na zaoranych jesienią polach powinno być włókowanie, polecane głównie na zwięźlejszych glebach. Jego celem jest ścięcie wyskibień i przerwanie kapilar doprowadzających wodę do powierzchniowych warstw gleby, by ograniczyć jej bezproduktywne parowanie.

Dzięki temu następuje też wyrównanie pola, rozbicie brył, niszczenie kiełkujących chwastów i pobudzanie kolejnych do kiełkowania. Poprawiają się także właściwości cieplne wierzchniej warstwy gleby, co umożliwia wcześniejsze wejście w pole z kolejnymi uprawkami i wysiew nasion.

Czytaj także: Jak skutecznie uprawiać zboża jare?

Włóka jest prostym narzędziem, składającym się z metalowych lub drewnianych belek, ciągnionych po polu, można ją wykonać we własnym zakresie. Na lżejszych glebach pierwszym wiosennym zabiegiem powinno być bronowanie lekką broną, bądź – przy planowanym wczesnym wysiewie nasion (np. w marcu) – kultywatorowanie i bronowanie, ewentualnie wykonanie tych czynności odpowiednim agregatem uprawowym lub uprawowo-siewnym, a więc połączonym z wysiewem nasion. Wcześniej można wysiać nawozy fosforowo – potasowe, jeśli nie zostały wniesione pod orkę zimową. Przy wczesnym wysiewie nasion można też wysiać nawozy azotowe, a zwłaszcza magnezowo – siarkowe.

Wykonując wczesnowiosenne uprawki gleby, należy mieć na uwadze fakt, by przed zasiewem nasion tylko płytko zruszyć wierzchnią warstwę gleby. Następnie należy umieścić nasiona na ugniecionym podłożu, które umożliwi podsiąk wody i zapewni w miarę szybkie kiełkowanie nasion i wschody siewek. Zruszona wierzchnia warstwa, zapewni z kolei dostęp tlenu dla wysianych nasion, przerwie nieproduktywne parowanie wody z głębszych warstw i poprawi właściwości cieplne gleby.

W przypadku zbitej (zleżałej), pozbawionej struktury oraz wilgotnej roli,  uprawki powinny być głębsze, w skrajnych przypadkach może być wskazana płytka orka (do 15 cm), także by przykryć wywieziony wiosną obornik, bądź pozostawiony na okres zimowy mulcz z międzyplonu. Orkę z równoczesnym bronowaniem, należy wykonać w miarę wcześnie, zwracając uwagę na dobre odwrócenie skib. Wiosenną orkę należy jednak traktować jako zło konieczne, licząc się ze znacznym przesuszeniem gleby, może z wyjątkiem sytuacji, gdy zostanie wykonana przed większym opadem deszczu.

Podczas wykonywanych zabiegów spulchniających, należy zwracać uwagę, by zbytnio nie intensyfikować tego zabiegu, np. jeżdżąc wielokrotnie po polu broną w celu rozbicia brył. Skutkuje to bowiem silnym rozpyleniem gleby, zwłaszcza gdy zabieg wykonywany jest bronami aktywnymi, przy  niskiej wilgotności gleby. Po deszczach wytwarza się wówczas skorupa, która utrudnia wschody i zakłóca stosunki powietrzno-wodne gleby.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.