fbpx
Strona głównaNa topieEkspert Radzi: Kiedy siać zboża jare?

Ekspert Radzi: Kiedy siać zboża jare?

Termin siewu roślin jarych jest zróżnicowany i zależny w dużym stopniu od ich wrażliwości na niskie temperatury. Przy wczesnych wiosennych siewach, rośliny wykorzystują w większym stopniu wilgoć zimową, co ma istotne znaczenie na glebach lżejszych, ale też często zwięźlejszych.

Dotyczy to większości roślin, a szczególnie bobowatych, które pobierają podczas kiełkowania 100 % i więcej wody, niż same ważą. Wcześniejszy siew zapewnia też lepszy rozwój systemu korzeniowego i wydłużenie okresu wegetacji, co przekłada się ostatecznie na większe plony.

Z kolei wadą zbyt wczesnych siewów, oprócz większego ryzyka wymarznięcia, mogą być wydłużone i nierównomierne wschody, powodowane niższą temperaturą, jak też silnym niekiedy zaskorupieniem gleby, co utrudnia kiełkowanie i wydłuża wschody delikatnych siewek. Są wówczas w większym stopniu porażane przez choroby zgorzelowe, następuje też masowy rozwój chwastów, które w przypadku nieskutecznej walki chemicznej, wygrywają konkurencję z rośliną uprawną. Niemniej, głównie wymagania cieplne roślin, decydują o terminie ich siewu, poczynając od marca do połowy maja. Nie zawsze można to przełożyć na ścisłe terminy kalendarzowe, różne w latach, jak też rejonach kraju. Dotyczy to zwłaszcza najwcześniejszych siewów, uzależnionych często od możliwości wejścia w pole i doprawienia gleby przed wysiewem nasion. Z reguły najwcześniej przeprowadza się siewy w południowo-zachodniej części kraju, zaś najpóźniej w północno-wschodniej. Rośliny jare można podzielić na 4 grupy pod względem terminu siewu: bardzo wczesne, wczesne, średnio wczesne i późne.

Do pierwszej można zaliczyć: owies, pszenicę i pszenżyto oraz (przy uprawie na nasiona) groch, peluszkę i bobik, a także koniczyny (bez perskiej) i lucerny wsiewane w zboża. W drugim terminie (wczesnym – trzecia dekada marca i pierwsza kwietnia) wysiewane są pozostałe strączkowe (z wyjątkiem soi i fasoli) oraz  (w pierwszej połowie kwietnia) strączkowe uprawiane na zielonkę, a także jęczmień, burak cukrowy i marchew.

W trzecim – średnio wczesnym terminie (druga i trzecia dekada kwietnia) zalecić można wysiew  lnu i  koniczyny perskiej oraz sadzenie   ziemniaków, w pierwszej kolejności pod osłonami oraz podkiełkowane lub pobudzone. W trzeciej dekadzie kwietnia wysiewana jest kukurydza, konopie,  soja oraz na przełomie kwietnia i maja fasola, często także wysadzane bulwy ziemniaka. W późnym terminie (pierwsza i druga dekada maja) wysiewana jest: gryka, proso, sorgo, fasola, dynia, wczesne odmiany kukurydzy uprawiane na ziarno, a zwłaszcza zielonkę, kiszonkę lub CCM, w maju wysadzana jest też rozsada tytoniu.

Ostateczny wybór terminu, powinien być uwarunkowany aktualnym i prognozowanym przebiegiem pogody. Niekiedy warto wysiać nasiona w  okresie niskich, niesprzyjających kiełkowaniu i wegetacji roślin temperatur, jeśli za kilka dni przewidywane są wysokie temperatury i dłuższy okres bezdeszczowy.  

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.