Ekspert Radzi: Dolistne dokarmianie buraka cukrowego; terminy i zalecane nawożenie

Burak jest rośliną o bardzo dużych wymaganiach pokarmowych. Obok doglebowych dawek składników,  korzystny wpływ na plony i jakość korzeni wywiera dolistne dokarmianie tej rośliny. Z makroelementów zaleca się głównie potas, magnez, sód i siarkę, zaś z mikroelementów: bor, mangan i molibden. 

reklama
Baner Amazone

Należy zwracać szczególną uwagę na dobre zaopatrzenie buraka w bor, który łącznie z potasem i sodem, wpływa korzystnie na gospodarkę wodną oraz bierze udział w tworzeniu i przemieszczaniu cukrów.

W młodszych fazach rozwojowych  jednorazowa dawka boru (B) na 1 ha nie powinna przekraczać 200 g, zaś w późniejszym okresie do 300 g, a więc łącznie do 750 g B w trzech opryskach. Deficytowy na plantacjach buraka jest też zwykle mangan (Mn), pobierany spośród mikroelementów w największych dawkach. Występuje on na ogół w dużych ilościach w glebie i oborniku. Problem tkwi w  przyswajalności Mn. Z gleb o pH powyżej 6,5  jest trudnodostępny i wówczas konieczny jest dodatek do sporządzanego roztworu schelatowanej formy Mn, jednorazowo w dawce do 300 g Mn.

reklama
Baner Kioti

Czytaj także: Akademia Żywienia Roślin: Jak rozpoznać niedobór molibdenu i manganu w roślinach?

W glebach kwaśnych brakuje zazwyczaj przyswajalnych form molibdenu (Mo). Składnik ten odpowiada m.in. za przemiany azotanów w pełnowartościowe białko, a w konsekwencji decyduje o  efektywności plonotwórczej azotu. Ponieważ burak na tle innych roślin pobiera duże ilości molibdenu, a przy tym jest rośliną azotolubną, niedobór Mo może prowadzić do gromadzenia w korzeniach azotu alfa-aminowego, który utrudnia pozyskiwanie cukru. W konsekwencji obniża się plon i jakość korzeni. By zaspokoić potrzeby pokarmowe roślin buraka w molibden wystarczy wnieść w 2-3 opryskach 20-30 g/ha Mo.

Zawartość składników w wybranych nawozach dolistnych (w % wagowych) pod buraki cukrowe

Szczególnie korzystny wpływ na dobre wykorzystanie azotu w tworzeniu plonu wywiera też magnez i siarka. Dlatego do sporządzanego roztworu nawozów dolistnych warto dodać te składniki w postaci  jedno- lub 7-wodnego  siarczanu magnezu, mając na uwadze fakt, iż jednowodny ociepli roztwór nawozów.  Korzystnie na plon i jakość korzeni buraka wpływa też, jak wcześniej wspomniano: potas i sód.

Czytaj także: Ekspert Radzi: Zapotrzebowanie roślin na bor i objawy jego niedoboru

Dokarmianie dolistne zaleca się w następujących terminach:

I – po wytworzeniu 6- 8 liści właściwych,

II – po kolejnych 2 tygodniach,

III – przed zakryciem międzyrzędzi lub podczas oprysków przeciwko chwościkowi.

reklama
baner SDF
reklama
Baner podcasty

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI