Resort rolnictwa nie widzi uzasadnienia w uzależnieniu likwidacji wsiewki śródplonowej od fazy dojrzałości w jakiej się ona znajduje zamiast, tak jak obecnie, od konkretnego terminu. O takie rozwiązanie wnioskowała Krajowa Rada Izb Rolniczych.
Jak uzasadnia Ministerstwo Rolnictwa, “należy mieć na względzie, że przebieg warunków pogodowych (ilość i rozkład opadów, występujące temperatury powietrza, usłonecznienie) każdego roku jest inny i trudny do przewidzenia w roku następnym.”
Ponadto, “w skali kraju czy województwa a nawet powiatu, różnica w nasileniu ww. zjawisk atmosferycznych nie jest jednakowa, co mocno rzutuje na wzrost i rozwój roślin uprawnych, w tym również gatunków roślin uprawianych jako wsiewka śródplonowa – kwestia budowania plonu suchej masy części nadziemnej i systemu korzeniowego. Dodatkowo znaczne zróżnicowanie gleb (klasa bonitacyjna) i poziom kultury rolnej (kwestia żyzności i urodzajności gleb) mocno rzutuje na kondycję i stan upraw.”
W opinii resortu ww. czynniki mogłyby komplikować prawidłową ocenę ze strony Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o stwierdzeniu (bądź niestwierdzeniu) ewentualnych uchybień, tj. rodzaju uchybienia, współczynniku dotkliwości i jego trwałości, np. wcześniejsza (nieuzasadniona) likwidacja plantacji przez rolnika. Tym samym Ministerstwo uważa wnioskowane przez KRIR zmiany za nieuzasadnione.
Praktyka Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe wchodząca w skład ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi i termin utrzymania wsiewki śródplonowej wynika z celu określonego w Planie Strategicznym WPR na lata 2023- 2027, jakim jest poprawa stanu i ochrona gleby oraz uzyskanie dodatkowej biomasy i utrzymania okrywy roślinnej. Jest jednocześnie najlepiej punktowana ze wszystkich praktyk.
Źródło: KRIR