fbpx
Strona głównaPozostałeWydarzeniaEkoschematy - szkolenie dla doradców rolniczych

Ekoschematy – szkolenie dla doradców rolniczych

Od 3 sierpnia 2022 roku wszystkie oddziały Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie (CDRy) rozpoczęły szkolenia uzupełniające dla osób wpisanych na listę doradców rolniczych nt. „Wsparcie doradcze w zakresie „Ekoschematów”. Szkoleniem objętych zostanie 3200 doradców.


„Ekoschematy” – działania na rzecz ochrony klimatu, poprawy środowiska naturalnego oraz dobrostanu zwierząt to nowy rodzaj płatności mającej na celu wsparcie rolników w podejmowaniu decyzji co do stosowania dobrych praktyk rolniczych sprzyjających rozwojowi zrównoważonego rolnictwa. Stanowią płatność roczną, która jest obowiązkowa do wdrożenia przez państwo członkowskie, natomiast dobrowolna dla rolników.

Efekty realizacji „Ekoschematów” w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 zależeć będą w dużej mierze od dostarczenia rolnikom rzetelnych informacji oraz zapewnienia im profesjonalnego doradztwa świadczonego przez doradców rolniczych. W tym celu przygotowanych zostało 19 prezentacji multimedialnych w których zawarto m.in. informacje i materiały dotyczące: przepisów prawnych UE i krajowych odnoszących się do realizacji i finansowania poszczególnych działań w ramach „Ekoschematów”, zakresu uwarunkowań, opisu realizacji praktyk oraz wysokości wsparcia.
Przygotowany został także tzw. kalkulator potencjalnych korzyści (opracowany przez CDR Oddział w Radomiu). Narzędzie to posłuży doradcom i rolnikom do analizy efektów ekonomicznych realizacji „Ekoschematów”. Przesłanką jest zachęcenie rolników do aktywnego zaangażowania się w działania na rzecz ochrony środowiska i klimatu oraz dobrostanu zwierząt.

Podstawą prawna do prowadzenia kampanii szkoleniowej jest Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. z 2020, poz. 217 z późn. zm.) oraz rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 października 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania szkoleń i szkoleń uzupełniających oraz przeprowadzania egzaminów i egzaminów uzupełniających (Dz. U. poz. 1821 z późn. zm.).
Warunkiem pozostania na liście doradców prowadzonej przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie jest uczestnictwo w szkoleniach uzupełniających zakończonych egzaminem.

Szkolenia z „Ekoschematów” będą odbywać się w terminach od 3 sierpnia do 25 października 2022 w formie online na platformie Clickmeeting. Dla każdej grupy doradców (maksymalnie 50 osób) wykłady będą prowadzone przez pracowników Centrum Doradztwa Rolniczego przez 2 dni (13 godzin lekcyjnych).

Po ukończeniu szkolenia uzupełniającego każdy z uczestników zobligowany jest do przystąpienia i zdania egzaminu uzupełniającego.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.