fbpx
Strona głównaPrawo i finanseDopłatyEkoschematy dla Integrowanej Produkcji Roślin i praktyki wymieszania obornika. Jakie koszty i...

Ekoschematy dla Integrowanej Produkcji Roślin i praktyki wymieszania obornika. Jakie koszty i korzyści?

Wielkopolska Izba Rolnicza podpowiada, jak przygotować się do nowej perspektywy WPR. Wskazuje, że przede wszystkim powinniśmy policzyć koszty i korzyści ekoschematów. Prezentujemy przykładową anlizę WIR kosztów i korzyści dla ekoschematów: prowadzenia produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin oraz dla arolnictwa węglowego – praktyki wymieszania obornika w ciągu 12 godzin od aplikacji.

Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) prowadzi szkolenia w ramach spotkań „Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi”. Dotyczą one Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), głównie nowych zasad wzmocnionej warunkowości oraz ekoschematów. Na podstawie dotychczasowych spotkań i rozmów z rolnikami WIR podpowiada, jak przygotować się do nowej perspektywy WPR. Przede wszystkim powinniśmy policzyć koszty i korzyści z ich wdrożenia. Ekoschematy należy dopasować do profilu produkcyjnego oraz warunków przyrodniczych i glebowych danego gospodarstwa rolnego. Poniżej analiza WIR kosztów i korzyści dla wybranych ekoschematów.

Koszty i korzyści ekoschematu Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin

Specjaliści WIR policzyli, że po stronie kosztów jest udział rolnika w 2-dniowym szkoleniu oraz proces certyfikacji. Koszt szkolenia to około 500 zł, natomiast koszt procesu certyfikacji będzie zwracany w ramach ekoschematu, jako koszty transakcyjne. Dodatkowe koszty mogą wynikać z nieco trudniejszych wymagań, co do samej technologii produkcji w porównaniu do produkcji konwencjonalnej. To jest bardziej złożona analiza dotycząca poszczególnych upraw. WIR zakłada, że jeśli dla pszenicy ozimej te koszty będą o 5 proc. wyższe to daje to kwotę około 400 zł/ha.

W tym przypadku bezpośrednia korzyść finansowa to około 1 372 zł/ha dopłaty w ramach tego ekoschematu. Korzyścią tego ekoschematu jest pozyskanie certyfikatu „Integrowana produkcja”, który ma swoją wartość rynkową. Będzie on jeszcze ważniejszy w miarę wzrostu świadomości konsumentów co do wybieranych produktów spożywczych.

Koszty i korzyści ekoschematu Rolnictwo węglowe – praktyka wymieszania obornika w ciągu 12 godzin od aplikacji

Korzyść finansowa to dopłata w wysokości 200 zł/ha. Koszty raczej niewielkie, bardziej tutaj ważne jest skupienie się na logistyce tego procesu i współpracy rolników pomiędzy sobą. Dodatkowa korzyść to mniejsze straty azotu.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.