fbpx
Strona głównaPrawo i finanseDopłatyEkoschemat Dobrostan loch – wariant zwiększenie powierzchni bytowej o 20 proc. Jakie koszty...

Ekoschemat Dobrostan loch – wariant zwiększenie powierzchni bytowej o 20 proc. Jakie koszty i korzyści?

Wielkopolska Izba Rolnicza podpowiada, jak przygotować się do nowej perspektywy WPR i wskazuje, że przede wszystkim powinniśmy policzyć koszty i korzyści ekoschematów. WIR analizuje, jak przedstawiają się one  dla ekoschematu Dobrostan loch – wariantu zwiększenia powierzchni bytowej o 20 proc.

Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) prowadzi szkolenia w ramach spotkań „Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi”. Dotyczą one Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), przede wszystkim nowych zasad wzmocnionej warunkowości oraz ekoschematów. Na podstawie dotychczasowych spotkań i rozmów z rolnikami WIR podpowiada, jak przygotować się do nowej perspektywy WPR. Przede wszystkim powinniśmy policzyć koszty i korzyści z ich wdrożenia.

W ramach tego wariantu “Dobrostan loch – zwiększenie powierzchni bytowej o 20 proc.” rolnik otrzyma 3,9 pkt do każdej lochy, co oznacza dopłatę w wysokości 390 zł rocznie. WIR do analizy przyjęło, że w gospodarstwie utrzymywanych jest 30 loch w cyklu zamkniętym. Realizacja wariantu, jeśli nie mamy dodatkowej powierzchni i nie chcemy inwestować spowoduje spadek obsady o 20 proc., tj. o 6 loch. A zatem do pozostałych 24 loch rolnik otrzyma dopłatę w wysokości 9 360 zł.

Po stronie kosztów trzeba uwzględnić spadek dochodu wynikający z mniejszej obsady. WIR wylicza, że sprzedaży, np. 24 tuczników od 1 lochy różnica w sprzedaży wyniesie 144 sztuki. W analizie zakłada, że w dzisiejszych realiach, rolnik w cyklu zamkniętym jest w stanie zarobić około 30 gr na 1 kg żywca. W wyniku rozrzedzenia stada zyski spadną o około 5 184 zł rocznie. Porównując to z dopłatą dobrostanową, przychód będzie większy o około 4 176 zł. Jeśli zatem opłacalność chowu będzie rosła to atrakcyjność realizacji tego ekoschematu będzie malała. Do korzyści należy jeszcze dodać potencjalne mniejsze zużycie leków i antybiotyków wynikające z mniejszej obsady.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.