Ekorolnicy założą grupę producencką na Dolnym Śląsku

Na Dolnym Śląsku podjęto kolejne kroki dla utworzenia grupy producenckiej rolników prowadzących gospodarstwa ekologiczne. Pod koniec stycznia we Wrocławiu po raz czwarty odbyło się spotkanie zainteresowanych rolników, którzy stanowią grupę założycielską.

Celem mającej powstać grupy producenckiej, jest organizacja wspólnej sprzedaży produktów rolnictwa ekologicznych takich jak zboża, ziemniaki i mięso, która pozwoli członkom grupy uzyskać lepsze ceny i obniżyć koszty dystrybucji. Przedstawicielem grupy jest Tomasz Szymocha z Pobiednej. Grupa chce od razu zatrudnić osobę, która zajmie się sprawami organizacyjnymi i sprzedażą zbiorów w 2007 roku. Tymczasową siedzibą biura będzie Pobiedna. Grupa zebrała już zamówienia na 2007 rok od odbiorców zboża ekologicznego. Dzięki temu członkowie otrzymają wkrótce propozycję na dostawę zboża.

Spotkanie we Wrocławiu było już czwartym z kolei od października 2006. Na pierwszym spotkaniu, w Jeleniej Górze, z inicjatywy Ekoconnect w ramach projektu Interreg III A Ekologicznie razem rośniemy” zaprezentowane zostały przykłady działających grup producenckich z Polski i Niemiec. Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego przedstawił zasady zakładania grup producenckich oraz możliwość wsparcia. Na drugim spotkaniu, które odbyło się w grudniu w Paszkowie, skupiono się na potrzebach i oczekiwaniach rolników oraz na możliwościach zorganizowania grupy. Na kolejnym spotkaniu, 10 stycznia we Wrocławiu, omówiono korzyści i koszty utworzenia grupy producenckiej oraz aspekty prawne. Rzecznikiem wybrany został Tomasz Szymocha. Podczas następnego, również we Wrocławiu, uczestniczący rolnicy podjęli decyzję o zatrudnieniu osoby w roli koordynatora. Ma on uczestniczyć w procesie organizowania grupy, a po wyłonieniu zarządu aktywnie ją wspierać, oraz pokierować sprzedażą zbiorów w 2007 roku.

Opr. MS