Ekologiczny asfalt

Politechnika Warszawska dostała unijne dofinansowanie na badania związane z wykorzystaniem materiałów ekologicznych w produkcji nawierzchni asfaltowych.

Komisja Europejska zatwierdziła w czwartek finansowanie w wys. 40 mln euro dla 14 projektów badawczych skierowanych na stworzenie gospodarki bardziej efektywnej pod kątem wykorzystania zasobów naturalnych. W jednym z projektów bierze udział Politechnika Warszawska.
Wszystkie projekty angażują w sumie 140 partnerów, takich jak organizacje badawcze i firmy z 19 krajów UE.
Polska bierze udział w projekcie APSE, który polega na wykorzystaniu materiałów ekologicznych dla nowej koncepcji nawierzchni asfaltowych. W tym projekcie bierze udział 10 partnerów m.in. Politechnika Warszawska i spółka Granar zajmująca się m.in. robotami drogowymi.
Poza Polską w APSE biorą udział także Hiszpania, Wielka Brytania, Francja i Belgia. Koordynatorami projektu są Hiszpanie. Na jego realizację z unijnego siódmego programu ramowego na rzecz badań ma być przeznaczone 2,45 mln euro, a więc na jednego partnera powinno przypaść ok. kilkuset tysięcy euro.
Przemysł asfaltowy jest jednym z największych konsumentów energii i surowców oraz emitentów gazów cieplarnianych. Rozwój nowych technologii, by zintegrować odpady i materiały z recyklingu w produkcji asfaltu jest rozwiązaniem, które poprawia efektywność kosztową tego przemysłu oraz przyczynia się do redukcji emisji CO2 i wpływu na środowisko”, jak uzasadnia KE.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności