Już po raz jedenasty w Przysieku koło Torunia odbyły się targi ekologiczne Z ekologią na co dzień”, których organizatorem jest Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Oddział w Przysieku, przy współpracy z Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy. Patronat honorowy sprawował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.”
Główną przesłanką Konferencji było propagowanie produktów pochodzących z gospodarstw ekologicznych. Poza tym zwiedzający mogli uczestniczyć w warsztatach na temat przeszczepiania starych odmian drzew owocowych oraz formowania koron młodych drzew, prowadzonych przez Grzegorza Hoduna z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady dotyczące ochrony środowiska w zagrodzie wiejskiej, sąsiedztwa roślin w ogródku warzywnym oraz zasad kompostowania odpadów organicznych.
Podczas konferencji prowadzone były konsultacje na temat przydomowych oczyszczalni ścieków, projektowania ogrodów ozdobnych, tradycyjnych odmian drzew owocowych i przetwórstwa, kwot mlecznych, produktu lokalnego oraz przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Organizatorzy imprezy przygotowali pokazy kulinarne oraz pokazy wykonywania ozdób świątecznych. Podczas prezentacji wykonywania stroików świątecznych, można było śledzić poszczególne elementy powstawania stroiku, a następnie samemu spróbować tej techniki.
Konferencji towarzyszyły liczne kiermasze, w tym roku było aż 55 wystawców. Można było zaopatrzyć się w produkty gospodarstw ekologicznych, zwiedzający chętnie sięgali po nowe sadzonki, nasiona i cebulki. Dość liczne były stoiska z ozdobami świątecznymi, wyrobami rękodzielniczymi, produktami pszczelarskimi. Panie mogły również zakupić sprzęt gospodarstwa domowego, jak i odzież.
Jak co roku uczestniczki Konferencji mogły skorzystać z bezpłatnych badań immunologicznych i cytologicznych oraz nauczyć się prawidłowego samobadania piersi. Wszyscy zwiedzający mieli możliwość skorzystania z onkologicznych badań zmian skóry. Badania oraz pogadanki na temat profilaktyki onkologicznej i zdrowotnej diety prowadzili lekarze z Centrum Onkologii im. Łukaszczyka w Bydgoszczy.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska, na których prezentowały się lokalne grupy działań z obszarów wiejskich. Do takich należy np.: Stowarzyszenie Odnowy Wsi Aktywnej Sowa z Tylic. Działamy od 1999 roku – Danuta Kurek, członkini Stowarzyszenia – powstałyśmy dzięki pomocy Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Przysieku. Na początku motywacją była chęć poprawienia sytuacji materialnej, ale później okazało się że działalność Stowarzyszenia to nie tylko dodatkowy dochód, ale też okazja do częstszych spotkań ze sobą.” Spotkania odbywają się w gospodarstwie jednej z członkiń, gdzie na te potrzeby został zaadaptowany budynek. Głównymi wyrobami są serwetki oraz stroiki. Panie prezentują się na lokalnych wystawach, targach oraz w szkołach.
Uczestnikiem wystawy było też Towarzystwo Miłośników Kultury Ludowej Doman ze Ślesina, zajmujące się sztuką artystyczną. Głównie są to wyroby z masy solnej i chlebowej, z krepy, malunki na szkle. Do Towarzystwa należy 20 osób, wśród nich są również mężczyźni, malarz oraz rzeźbiarz.
Kolejnym stowarzyszeniem na wystawie było Koło Rękodzielnicze działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrczu. Głównym celem działalności Koła jest integracja środowiska wiejskiego, zagospodarowanie wolnego czasu. Podczas zajęć organizowanych przez koło można nauczyć się haftować, robić na szydełku, lepić w glinie. Wykonane arcydzieła prezentowane są na lokalnych wystawach. Organizacja może pochwalić się licznymi nagrodami i wyróżnieniami, między innymi zdobyła Puchar Wojewody w konkursie wieńców dożynkowych w 2000 roku. Zaprezentowane stowarzyszenia uczestniczą w różnych projektach, dzięki którym pozyskują pieniądze na swą działalność, ponadto sprzedają swe wyroby na wystawach i targach.
Konferencji zorganizowanej w Przysieku towarzyszył zespół folklorystyczny Swojacy z Baruchowa. Piękne kolorowe stroje, regionalne przyśpiewki oraz tańce stanowiły dużą atrakcję dla zwiedzających.
Natalia Buczkowska
Foto: Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
“