Ekologia w jednej granuli

Propozycją alternatywnego nawożenia ekologicznego dla nawozów naturalnych jest nowy produkt z LUVENY – Nawóz ekologiczny 0-8-18 posiadający świadectwo przydatności do stosowania w uprawach ekologicznych. Na rynku pojawi się w nadchodzącym sezonie jesiennym.

Nawóz ekologiczny 0-8-18 to nawóz granulowany PK. Składniki pokarmowe nawozu (procent m/m): 8,0% (P2O5) pięciotlenku fosforu rozpuszczalnego w kwasach mineralnych, 4,5% (P2O5) pięciotlenku fosforu rozpuszczalnego w 2% roztworze kwasu mrówkowego, 18,0% (K2O) tlenku potasu rozpuszczalnego w wodzie, 8,0% (MgO) tlenku magnezu rozpuszczalnego w wodzie, 12,0% (S) siarki całkowitej.

Nawóz ten przeznaczony jest dla odbiorców produkujących żywność metodami ekologicznymi, choć z powodzeniem może być stosowany we wszystkich gospodarstwach rolniczych. Relacja potasu do fosforu wynosząca 2,25 sprawia, że nawóz można stosować pod wszystkie rośliny uprawne. Ze względu na długi okres uwalniania składników nawozowych produkt może być polecany na plantacjach wieloletnich oraz w systemach nawożenia, których celem jest trwała poprawa żyzności gleby metodami ekologicznymi. Obecność magnezu zwiększa efektywność wykorzystania azotu z nawozów organicznych i gleby oraz zapobiega niedoborom magnezu w roślinach, zwłaszcza na glebach lekkich, z natury ubogich w ten składnik. Nawóz ten posiada świadectwo przydatności do stosowania w rolnictwie ekologicznym nr NE/106/2008

Korzyści ekonomiczne

Gospodarstwa ekologiczne zasilały dotąd swoje uprawy nawozami jednoskładnikowymi w formie pylistej lub naturalnymi. Były one trudne w stosowaniu oraz w szybkim tempie doprowadzały do niedoboru pierwiastków odżywczych w glebie. Jeden składnik to nie to samo, co kompleks pierwiastków pokarmowych. Nawóz ekologiczny 0-8-18 jest nowym i jak dotąd jedynym na polskim rynku wieloskładnikowym nawozem granulowanym posiadającym certyfikat uprawniający do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Stosowanie go zwiększa produktywność gleb w gospodarstwach ekologicznych, powoduje wzrost plonów i w końcowej fazie zwiększa opłacalność produkcji rolnej.

Korzyści dla rośliny

Zawartość fosforu wpływa na rozwój systemu korzeniowego, który odpowiada za pobieranie składników i wody z gleby. Potas z kolei zwiększa produkcję białek, tłuszczów i cukrów, co w efekcie zwiększa plony i uodparnia roślinę na choroby. Dobre odżywienie siarką wzmacnia odporność rośliny na choroby i szkodniki. Szczególnie ważna jest zawartość magnezu, który jest głównym budulcem chlorofilu. Zawartość tego składnika w nawozie w formie siarczanowej powoduje lepszy rozwój zielonej masy i lepsze wykorzystanie innych składników z gleby. W gospodarstwach ekologicznych ma to szczególne znaczenie ze względu na brak formy azotu mineralnego dopuszczonego do używania. Dzięki temu azot znajdujący się w glebie jest optymalnie wykorzystywany przez roślinę. A to wszystko w jednej granuli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności