Wczorajszy trzeci dzień Europejskiego Kongresu Odnowy i Rozwoju Wsi – nazwany „Dniem Polskim” – zgromadził w Poznaniu przedstawicieli rządu, samorządów, organizacji społecznych i świata nauki. Spotkanie było okazją do podsumowania dwóch dekad obecności Polski w Unii Europejskiej z perspektywy obszarów wiejskich oraz omówienia dalszych kierunków działań.
Kongres otworzył minister rolnictwa i rozwoju wsi dr Czesław Siekierski: – Wieś to nie tylko rolnictwo. To przestrzeń życia dla 40 procent Polaków. Wymaga podejścia kompleksowego i współpracy wielu resortów i środowisk. Kongres jest impulsem do wypracowania nowych rozwiązań na przyszłość.
Efekty widoczne w całym kraju
Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Wojciech Legawiec przypomniał, że w ciągu 20 lat na wieś trafiło 514 miliardów złotych, z czego połowę stanowiły dopłaty bezpośrednie. – W 2004 r. średnia powierzchnia gospodarstwa wynosiła 8,5 ha, dziś to 11,5 ha. Mamy 66 tys. km sieci wodno-kanalizacyjnych, 632 targowiska, 700 odnowionych zabytków. To efekt wspólnego wysiłku milionów ludzi.
Głos byłego prezydenta i organizacji rolniczych
W debacie udział wziął były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, który przypomniał, że wejście Polski do UE miało fundamentalne znaczenie dla rozwoju rolnictwa i eksportu. – To była wielka szansa i została dobrze wykorzystana. Wieś pokazuje, jak łączyć tradycję z nowoczesnością. Rolnicy są dziś ekspertami od Unii – i to w praktyce.
Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, podkreślił skalę zmian, jakie zaszły w polskim rolnictwie. – W latach 90. rolnicy jeździli oglądać gospodarstwa w Niemczech i Holandii. Dziś to nasi partnerzy patrzą z podziwem na polską wieś. To ogromna przemiana i wspólny sukces.
Partnerstwo i przyszłość
Marszałek Marek Woźniak zwrócił uwagę na jakość życia na wsi: – Dziś mieszkanie na wsi to nie tylko wybór – to często wybór lepszy. Dziękujemy wszystkim, którzy budowali ten rozwój lokalnie.
Minister Krzysztof Paszyk wskazał na potrzebę upraszczania regulacji i wspierania przedsiębiorczości: – Rozwój obszarów wiejskich wymaga spójnej polityki – od lokalnej administracji po unijne prawo.
Wiceminister Stefan Krajewski zaznaczył, że jednym z priorytetów jest przeciwdziałanie wyludnianiu wsi: – Musimy tworzyć warunki, w których młodzi ludzie będą chcieli zostać, zakładać rodziny i rozwijać działalność.
Polska wieś ma głos w Europie
Uczestnicy Kongresu zgodzili się, że polska wieś powinna aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej. Głos regionów i lokalnych liderów musi być słyszalny – to wnioski z debat o LRKS, usługach publicznych, edukacji, demografii i energetyce.
Minister Czesław Siekierski podsumował: – Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi dostarczył nam wielu inspiracji. Te trzy dni to nie tylko debaty, ale konkretne pomysły do wykorzystania w dalszych działaniach Ministerstwa. Bardzo dziękuję wszystkim za udział i zaangażowanie.