fbpx
Strona głównaWiadomościeDWIN: Nowa internetowa platforma doradcza dla rolników

eDWIN: Nowa internetowa platforma doradcza dla rolników

Od 3 czerwca br. dostępna jest dla rolników nowa platforma doradcza eDWIN („Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin”), która ułatwi im codzienną pracę na polu oraz przyczyni się do poprawy jakości produkowanej żywności. Jak podaje Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego ( pomysłodawca utworzenia platformy eDWIN) dzięki niej rolnicy będą szybko otrzymywali ostrzeżenia między innymi o szkodnikach, zagrożeniach na polu lub załamaniach pogody.

Dowiedzieliśmy się , że platforma jest całkowicie darmowa i dostępna dla wszystkich chętnych na komputerach oraz jako aplikacja na urządzeniach mobilnych. Z platformy mogą korzystać zarówno rolnicy, jak i pozostałe osoby zainteresowane jej możliwościami.

Platforma doradcza eDWIN to cztery elektroniczne usługi, z których najważniejsza to „Wirtualne gospodarstwo”. Umożliwia ona pozyskiwanie, gromadzenie i udostępnianie informacji o wystąpieniu na danym obszarze agrofagów.

W ramach tej usługi rolnicy mogą ewidencjonować swoją pracę oraz układać plany ochrony roślin. Ponadto, aplikacja dostarcza powiadomienia dotyczące ewentualnych zagrożeń na polu oraz ułatwia kontakt z doradcą rolniczym.

Druga usługa –  to „Udostępnianie danych meteorologicznych”. Dzięki niej rolnicy mają dostęp do danych z około 600 stacji meteorologicznych w całej Polsce, które zbierają informacje o aktualnym stanie pogody. Każda stacja na bieżąco monitoruje między innymi temperaturę, wilgotność powietrza, sumę i intensywność opadów deszczu, ciśnienie atmosferyczne oraz prędkość i kierunek wiatru.

Pozostałe dwie usługi, które będą dostępne w sierpniu br. w platformie eDWIN, to „Śledzenie pochodzenia produktów” oraz „Raportowanie zagrożeń”. Z usługi „Śledzenie pochodzenia produktów” będą mogli korzystać zarówno rolnicy, jak i konsumenci. Pozwoli ona producentom na wprowadzenie do rejestru informacji o pochodzeniu produktu, z którymi mogą zapoznać się konsumenci.

Usługa „Raportowanie zagrożeń” będzie przeznaczona dla instytucji odpowiedzialnych za ochronę roślin oraz instytucji naukowych. Dzięki niej możliwe będzie generowanie raportów z systemu monitoringu zagrożeń chorobami i szkodnikami w rolnictwie czy ogrodnictwie.

Oficjalna premiera platformy doradczej eDWIN odbędzie się podczas Krajowych Dni Pola Poświętne 2022 w dniach 11-13 czerwca.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.