fbpx
Strona głównaWiadomościDziś podpisanie porozumienia odnośnie korytarza zbożowego dla Ukrainy

Dziś podpisanie porozumienia odnośnie korytarza zbożowego dla Ukrainy [Aktualizacja]

W piątek 22 lipca dokumenty dotyczące „korytarza zbożowego” zostaną podpisane z udziałem prezydenta Turcji i sekretarza generalnego ONZ.

– Dzisiaj o 16:30 w Stambule z udziałem prezydenta Erdogana, sekretarz generalny ONZ Guterres, Rosja i Ukraina podpiszą dokument dotyczący „korytarza zbożowego – poinformowała turecka agencja Anadolu.

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu podczas rozmów Rosji, Turcji, ONZ i Ukrainy w sprawie eksportu ukraińskiego zboża uczestnicy uzgodnili utworzenie centrum koordynacyjnego w Stambule oraz uzgodnili system wspólnej kontroli zboża w portach.

Media, powołując się na przedstawiciela Sekretarza Generalnego ONZ, poinformowały, że w piątek 22 lipca może się odbyć spotkanie czterostronne z udziałem Rosji, ONZ, Turcji i Ukrainy. Kreml skierował do Ministerstwa Obrony Rosji pytanie o termin czterostronne spotkanie w sprawie zboża w Stambule.

AKTUALIZACJA

– Osiągnęliśmy porozumienie dotyczące odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne – przekazał sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Sekretarz dodał, że umowa pozwoli na znaczący eksport zboża przez trzy kluczowe ukraińskie porty: w Odessie, Czornomorsku i Jużnem (Piwdennem).

– Na porozumieniu zyskają kraje rozwijające się i ludzie najbardziej narażeni na głód – przekazał Guterres.

Sekretarz generalny ONZ wezwał też Rosję i Ukrainę do pełnego stosowania się do zapisów umowy.

– Umowa o odblokowaniu eksportu zboża z Ukrainy przez porty nad Morzem Czarnym pomoże w rozwiązaniu światowego kryzysu żywnościowego i złagodzi wzrost cen żywności na globalnych rynkach – zaznaczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

– Jesteśmy dumni z tego, że bierzemy udział w inicjatywie, która odegra ważną rolę w rozwiązaniu światowego kryzysu żywnościowego – powiedział Erdogan podczas ceremonii podpisania porozumienia.

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]