fbpx
Strona głównaPozostałeDziś mija druga rocznica śmierci Jana Pawła II

Dziś mija druga rocznica śmierci Jana Pawła II

Dokładnie o godz. 21. 37, 2 kwietnia 2005 roku arcybiskup Leonardo Sandri ogłosił całemu światu: Drodzy bracia i siostry! Papież Jan Paweł II wrócił do Ojca. Módlmy się za Niego.” Po tych słowach na placu świętego Piotra najpierw zapadła cisza, a później rozległy się oklaski – to włoski zwyczaj hołdowania pamięci zmarłych.”

W Polsce zapadła cisza. Od kilu dni w ludzie czuwali w kościołach modląc się o powrót do zdrowia Jana Pawła. Tak naprawdę wielu miało nadzieję, że i tym razem Bóg doda mu sił. Niestety odszedł. Trudno było sobie przez najbliższe kilka dni uświadomić, że to się naprawdę stało. Jak będzie teraz wyglądał Świat? Co będzie dalej? Wielu z nas poczuło pustkę. Odszedł Papież Polak – nasz ukochany Karol Wojtyła.

Pozostawił po sobie wielki spadek. Ten najdłużej panujący Papież w historii wpłynął na życie ludzi żyjących na całym świecie. Pierwszy Papież, który pielgrzymował do wiernych oddalonych od stolicy apostolskiej dziesiątki tysięcy kilometrów. Mimo niezbyt dobrego stanu zdrowia zawsze był z nami. Wielu z nas zostanie w pamięci widok Jana Pawła w Oknie swojego apartamentu podczas mszy Anioł Pański, którą co niedzielę na żywo oglądaliśmy w telewizji. Czekaliśmy, żeby powiedział kilka słów po Polsku – nigdy o tym nie zapomniał.

Papież wielokrotnie odwiedzał Polskę. Za każdym razem pielgrzymki do kraju były wielkim wydarzeniem narodowym. W swoich homiliach skierowanych do rodaków nie zapominał również o ciężkim trudzie pracy na roli. Wielokrotnie podkreślał znaczenie wsi i rolników, ludzi od dawien dawna, zapewniającym nam pożywnie. Oto cytaty kilku homilii skierowanych do rolników, wygłoszonych podczas pielgrzymek do Polski:

Oto człowiek, którego Bóg stworzył na swój obraz i podobieństwo, stworzył jako mężczyznę i kobietę, stworzył pośrodku widzialnego wszechświata. Oto człowiek, do którego Stwórca mówi: “Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną” (Rydz 1, 28). Bóg, daje człowiekowi ziemię i zadaje mu ją. W ten sposób zaś zadaje mu pracę: pracę wszystkimi postaciami, jaką ona przybierze w dziejach rodzaju ludzkiego, wraz z postępem i rozwojem ludzkiej wiedzy o świecie i o sobie.”
Gdańsk, 12 czerwca 1987 r.

“Staje się ta ziemia – warsztat pracy rolnika – ziemią, która rodzi i karmi, jakimiś podobieństwem matki: matka – ziemia. O innych zakładach pracy tak zwykle się nie mówi”.
Łomaża, 4-5 czerwca 1991 r.

“Z wdzięcznością i z szacunkiem chylę głowę przed tymi, którzy przez wieki użyźniali tę ziemię potem, a gdy trzeba było stawać w jej obronie, nie szczędzili krwi. Z tą samą wdzięcznością i szacunkiem zwracam się do tych, którzy i dziś podejmują ciężki trud służby ziemi. Niech Bóg błogosławi pracy waszych rąk, niech Bóg błogosławi pracy rolnika”.
Krosno, 10 czerwca 1997 r.

,”Jeżeli mówię o poszanowaniu ziemi, nie mogę zapomnieć o tych, którzy najbardziej są z nią związani, którzy znają jej wartość i godność. Myślę tu o rolnikach, którzy nie tylko na Zamojszczyźnie, ale w całej Polsce, bezpośrednio zmagają się z ziemią, czerpiąc z niej owoce niezbędne dla życia mieszkańców miast i wsi. Nikt tak jak pracujący na roli nie może zaświadczyć o tym, że wyjałowiona ziemia nie daje plonów, zaś pielęgnowana z miłością jest szczodrą karmicielką. Z wdzięcznością i szacunkiem chylę głowę przed tymi, którzy przez wieki użyźniali tę ziemię potem czoła, a gdy trzeba było stawać w jej obronie, nie szczędzili również krwi”.
Zamość, 12 czerwca 1999 r.

MS
foto: wikipedia

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.