fbpx

Dziś kolejne dymisje

Dzisiaj w godzinach popołudniowych prezydent Lech Kaczyński ma wręczyć dymisję ministrom z Ligi Polskich Rodzin i Samoobrony. Tekę straci m.in. Roman Giertych, najbardziej kontrowersyjny minister edukacji. To przypieczętowanie końca koalicji. Władze PiS zgodziły się w sobotę, aby Jarosław Kaczyński rozpoczął działania na rzecz rozpisania przedterminowych wyborów. N

Dymisję odbiorą dziś: Anna Kalata minister pracy (Samoobrona), Andrzej Aumiller minister budownictwa (Samoobrona) i z całą pewnością najbardziej kontrowersyjny członek rządu Roman Giertych – minister edukacji, szef LPR. Jak podają poniedziałkowe dzienniki, Romana Giertycha zastąpi senator prof. Ryszard Legutko, Annę Kalatę zastąpi Joanna Kluzik-Rostowska. Ministra budownictwa zastąpi Mariusz Barszcz. Nowi ministrowie to ludzie z PiS.

To koniec. Chociaż nie powinno dziś już to nikogo dziwić. Jaka pisze dzisiejszy “Dziennik”, to efekt ustaleń, które poczynili prezydent Lech Kaczyński i Donald Tusk przewodniczący PO. Według gazety, doszło do ułożenia scenariusza, który doprowadzi do wcześniejszych wyborów. W razie, gdy we wrześniu nie uda się przegłosować wniosku o skrócenie kadencji Sejmu, Jarosław Kaczyński poda się do dymisji. Wtedy inicjatywę przejmie prezydent, który wystawi nowego kandydata na to stanowisko. Według “Dziennika” PO i Pis nie poprą tej kandydatury. Prezydent znów będzie musiał zaproponować nowego kandydata, który ponownie nie uzyska poparcia. Wtedy prezydent będzie musiał zarządzić nowe wybory, które odbędą się najprawdopodobniej 21 października.

Nie zapominajmy jednak, że jest to tylko scenariusz. Jarosław Kaczyński znów może nas czymś zaskoczyć. Nie wiadomo też jak po dzisiejszych dymisjach zachowają się posłowie przegranych partii. Nie ma pewności, że, mimo twardych decyzji podjętych na radzie krajowej Samoobrony, kilku posłów nie porzuci Andrzeja Leppera. Tym bardziej, że Zbigniew Ziobro, zapowiedział w sobotę, że dziś przedstawi dowody na to, że Andrzej Lepper skłamał mówiąc, że o akcji CBA ostrzegł go minister sprawiedliwości. Te dowody mają pogrążyć przewodniczącego Samoobrony.

Warto podkreślić, ze najbardziej medialną dymisją będzie dymisja Romana Giertycha. Pomijając różne opinie, nie można odmówić temu ministrowi zaangażowania i pracowitości – w odróżnieniu chociażby od Anny Kalaty, która nie była zbyt jaskrawą postacią a w pamięci pozostaną jej przemówienia sztywno wyczytywane podczas posiedzieć Sejmu z kartki. Roman Giertych to niewątpliwie barwna postać. Wzbudzał różne emocje wśród uczniów i nauczycieli. Mundurki szkolne, nowy kanon lektur, czy choćby wprowadzenie specjalnych szkół dla trudnej młodzieży” to tylko nie liczne pomysły, które stawały się tematami publicznych debat. Część z tych pomysłów od września wejdzie w życie. Uczniowie szkół podstawowych od nowego roku szkolnego, który rozpoczyna się już za dwa tygodnie, będą nosić jednolite stroje. R. Giertych na stałe więc, przynajmniej na jakiś czas, przyczynił się do zmiany obrazu polskich szkół. Ten minister przejdzie też do historii z powodu liczby uczniowskich protestów, jakie organizowane były przeciwko jego osobie, a także podejmowanych przez niego działań. Giertych nie był lubiany w środowisku nauczycielskim i uczniowskim.
Łza zakręciła się w oku….

M. Simiński, wrp.Pl

Bayer - baner
Advertisement
McHale - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×Mandam - baner corner