fbpx
Strona głównaWiadomościIzby rolniczeDzierżawy ziemi rolnej z zasobów skarbu państwa tylko dla ,,prawdziwych’’ rolników?

Dzierżawy ziemi rolnej z zasobów skarbu państwa tylko dla ,,prawdziwych’’ rolników?

Duże kontrowersje wśród rolników budzą obowiązujące dziś przepisy dotyczące zasad przeprowadzania przetargów na dzierżawę nieruchomości Zasobu Wspólności Rolnej Skarbu Państwa. Dlatego według Dolnośląskiej Izby Rolniczej konieczne jest podjęcie inicjatywy ustawodawczej zwiększającej kompetencje komisjom przetargowym w KOWR.

Chodzi o wprowadzenie przepisów dających komisji prawo zażądania od osób, w stosunku do których zachodzą uzasadnione wątpliwości przedstawienia dodatkowych dokumentów i informacji (miedzy innymi które potwierdzą, czy faktycznie jest ona aktywnym rolnikiem).

Osoba taka zdaniem Izby Rolniczej powinna wykazać się posiadaniem kwitów potwierdzających zakup materiału siewnego, sprzedaż produktów wyprodukowanych w jego gospodarstwie, dokumentów dotyczących dopłat do materiału siewnego, składek w KRUS czy pobierania płatności bezpośrednich.

– Wprowadzenie takich rozwiązań w naszej ocenie  pozwoli ograniczyć sytuacje, w których do przetargów stają osoby potocznie nazywane „słupami”, które są finansowane przez inne osoby czy podmioty i tylko tytularnie są dzierżawcami ziemi, a w rzeczywistości ziemia rolna pozostaje w dyspozycji m.in. podmiotów zagranicznych, spółek prawa handlowego, czy też podmiotów, które nie są rolnikami – uzasadnia Ryszard Borys, wiceprezes DIR.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.