Dzień ziemniaka z Solaną

Solana Polska Sp. z o.o. wzorem lat ubiegłych zorganizowała i w tym roku Dzień Ziemniaka”. Wspomnieć trzeba, że firma także obchodzi mały jubileusz -pięciolecia funkcjonowania na polskim rynku. N”

Uroczystość, w której wzięli udział producenci ziemniaków sadzeniaków, przedstawiciele ODR-ów oraz wielu przedsiębiorstw współpracujących z firmą odbyła się dnia 14.08.br w gospodarstwie Pana Andrzeja Wiśniewskiego położonym w Sławkowie gm. Chełmża woj. kuj. pomorskie.

Każdego roku Dzień Ziemniaka” cieszy się dużym zainteresowaniem partnerów handlowych Solana Polska i organizowany jest w innej części kraju. Tak jak w latach poprzednich i w tym roku miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. Pan Andrzej Wiśniewski należy bowiem do największych producentów ziemniaków sadzeniaków (ok.40ha. plantacji nasiennych)dla Solana Polska. Jest on również członkiem grupy producenckiej “Szansa”, która zrzesza łącznie 27 rolników z wyspecjalizowanych w produkcji sadzeniaków gospodarstw. Grupa producentów ” Szansa” to jeden z najważniejszych kooperantów Solana Polska w kraju. Członkowie ” Szansy” produkują w bieżącym roku sadzeniaki odmian Solana Polska na areale 120ha.

Uczestnicy tegorocznej imprezy mogli oglądać wystawę oraz polową kolekcję 16 odmian, w której znalazły się zarówno pozycje znane i sprawdzone już na polskim rynku, jak np. Satina , uważana za jedną z najważniejszych gospodarczo odmian ziemniaka w Polsce, a także poznać tegoroczne “premiery” . Wśród nowości po raz pierwszy uprawianych w Polsce na poletkach znalazły się także: Finessa , Patricia i Primadonna (na zdj.)

<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/odmianaziemniakasolanaprimadonna-www.JPG align=right width=200
Przez pięć lat funkcjonowania na krajowym rynku Solana Polska wprowadziła szesnaście odmian ziemniaków, które znajdują coraz większe uznanie na rynku. Dotychczas podstawę oferty Solana Polska stanowiły odmiany jadalne, a że ich potencjał plonotwórczy, odporność na choroby, walory kulinarne są na bardzo wysokim poziomie, co roku zwiększa się na nie popyt. Podkreślić należy, że z roku na rok rosnącym zainteresowaniem cieszą się również odmiany oferowane dostawcom zakładów chipsowych, frytkowych i skrobiowych. Atutem wielu odmian jest ponadto tolerancja na okresy suszy i wysokich temperatur. Szerokie spektrum wartościowych i uznanych przez producentów odmian sprawiło, że Solana Polska stała się jednym z liderów na rynku ziemniaków sadzeniaków w Polsce.

Aktualny asortyment odmian Solana Polska jest następujący.
– jadalne bardzo wczesne: Velox, Arcona, Verona, Rosara
– jadalne wczesne: Natascha (bardzo żółty miąższ), Miranda (doskonała także do produkcji frytek)
– jadalne śr. wczesne: Satina, Andante, Red Lady, Primadonna, Patricia, Finessa
– odmiany chipsowe i do przetwórstwa: Golf, Verdi, Opal, Ramses.

W trakcie tegorocznej imprezy ogromne zainteresowanie towarzyszyło prezentacji kolekcji polowej odmian. Producenci zapoznali się ze specyficznymi wymaganiami technologicznymi wszystkich odmian. Towarzyszyła temu bardzo merytoryczna dyskusjai wymiana doświadczeń. Niezwykle ciekawe okazały się również poletka doświadczalne z zastosowaniem różnych wariantów ochrony ziemniaka przy zastosowaniu preparatów firmy Bayer Crop Science.

Wszyscy obecni podkreślali, że spotkania organizowane przez firmę Solana Polska, w trakcie których można poznać nowe odmiany, rozwiązania i technologie w produkcji ziemniaków, podzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą są niezwykle pomocne w uzyskiwaniu dobrych jakościowo i opłacalnych plonów

SOLANA/Daniel Alankiewicz-WRP