fbpx

Dzień Warzyw dla Przemysłu

Z rynkową ofertą sprawdzonych oraz nowych produktów firm Nickerson-Zwaan, Tradecorp i Azelis/Broste mieliśmy okazję zapoznać się podczas Dnia Warzyw dla Przemysłu”, 19 lutego b.r. w Kazimierzu.”

Obecna od 10 lat na polskim rynku firma Nickerson-Zwaan zaprosiła do Kazimierza przedstawicieli przemysłu, by zaprezentować ofertę warzyw gruntowych polecanych zarówno na świeży rynek, jak też do przetwórstwa i przechowywania. Tuż przed kolejnym sezonem przypomniano o tych sprawdzonych i chętnie nabywanych odmianach, jak też polecano nowości do wypróbowania w naszych warunkach klimatyczno-glebowych. Oskar Uszyński, dyrektor Nickerson-Zwaan, przedstawiając główne marki firmy zapowiedział również pojawienie się w ofercie nowego gatunku, jakim będzie brokuł.

Baner Syngenta

Wśród kalafiorów ugruntowaną pozycję ma już na pewno Locris F1 (Vilmorin), odmiana o bardzo precyzyjnym terminie wegetacji bez względu na przebieg pogody oraz Boris F1 (Vilmorin), odmiana przewidywalna i o dość skoncentrowanym okresie zbioru. Nowością jest polecana do zbioru jesiennego odmiana Seoul F1 (Nickerson-Zwaan), ciekawa odmiana przemysłowa o wysokim plonie różyczek.
Poczytne miejsce w świecie zajmuje nasza kultowa marchew Bolero F1, odmiana o dużych nasionach, a dzięki temu dużej sile kiełkowania, wysokiej zawartości cukrów i suchej masy oraz braku tendencji do kumulacji azotanów i azotynów – tłumaczył Władysław Tokarczyk z Nickerson-Zwaan. – Polecaną nowością jest Volcano F1 (Vilmorin), odmiana o niezwykłym wigorze (wysoki plon całkowity i handlowy), silnej naci (łatwy zbiór mechaniczny) i doskonale wykorzystująca wilgoć glebową (uprawa bez nawadniania).
Duża paleta odmian cebuli to te w typie amerykańskim (o wysokim plonie i długim okresie przechowywania), jak Burgos F1 (Vilmorin) – dająca duże plony przy niedostatku wilgoci, Carlos F1 (Vilmorin) – o wysokiej zawartości suchej masy oraz Lorenzos F1 (Nickerson-Zwaan) – jedna z najplenniejszych odmian w Polsce, poszukiwana przez przetwórstwo ze względu na łatwość obierania oraz w typie Rijnsburger, jak nowa odmiana hodowli Nickerson-Zwaan Centro F1 – o silnym systemie korzeniowym gwarantująca wysoki plon w rożnych warunkach glebowych i pogodowych.
Pory to przede wszystkim Pancho – wierna odmiana plonująca na dobrym poziomie oraz Porbella – charakteryzująca się niezwykłym jak na odmianę ustaloną wyrównaniem roślin.
Odmiana Brollin F1 to brukselka polecana na świeży rynek i do pierwszych cykli produkcyjnych, a charakteryzująca się wysoką trwałością pozbiorczą to odmiana Bright F1.
Żółtostrąkowa fasola szparagowa to wcześniejsza o 1 dzień od Sonesty odmiana Goldito oraz zapewniająca ekskluzywną jakość strąka odmiana Sundance. Wśród zielonostrąkowych odmian fasoli szparagowej warto podkreślić wysoką odporność na choroby wirusowe i bakteryjne, jak podkreśliła Małgorzata Zadura z Nickerson-Zwaan. Polecane nowości to odmiana Wonder (extra fine), o ciemnozielonych, cienkich strąkach, idealna do zbioru mechanicznego, powolnie przejrzewająca odmiana Caprice oraz bardzo wczesna, płaskostrąkowa odmiana Navarro – o powolnym przejrzewaniu strąków i tworzeniu nasion, łatwa do zbioru o wysokim i niezawodnym plonie.
Wiotkołodygowe samokończące pomidory gruntowe typu bush” to nowa odmiana Volna F1 (V119). Owoce o masie 160-180 g, dobrze wybarwione, twarde, trwałe po zbiorze. Rośliny o silnym wigorze i otwartym pokroju. Sprawny zbiór ułatwia łatwe odchodzenie owocu od szypułki i, jak obiecują przedstawiciele firmy, nasiona będą dostępne od połowy marca w konkurencyjnej, niższej cenie.

Krzysztof Krupa, reprezentujący Azelis Group/Broste, przedstawił 4 grupy produktów dla warzyw gruntowych. Perlka (azotniak) to nawóz azotowy o spowolnionym (nawet do 2 miesięcy) działaniu, zawierający 50% wapnia (CaO) i 19,8% azotu (N), do stosowania na dwa tygodnie przed siewem lub sadzeniem roślin . Perlka trójtorowo wpływa na poprawę zdrowotności i produkcyjności gleb (działanie azotu, działanie wapnia, efekt cyjanamidu). W wyniku przemian nawozu w glebie azot jest uwalniany stopniowo, a rośliny zawierają mniej niepożądanych azotynów, dając wysoki plon bez strat jakościowych. Następuje zahamowanie przemian azotu do formy saletrzanej. Cyjanamid redukuje liczebność patogenów glebowych (kiła kapusty czy zgnilizna twardzikowa), nicieni, opuchlaków i drutowców, ale także ślimaków, grzybów i chwastów. Nawóz lekko dezynfekuje glebę i uwalnia łatwo dostępny wapń.
Druga grupa to środki poprawiające właściwości gleby: Solum F30 (forma płynna), Solum H80 (forma sypka) oraz Radix-Cal. Preparaty te zawierają kwasy fulwowe i huminowe (składnik humusu, próchnicy), które zwiększają kompleks sorpcyjny gleby oraz zdolność do chelatownia składników odżywczych, stymulując ich pobieranie.
Plantafol to grupa 4 nawozów mineralnych do dokarmiania dolistnego, zróżnicowanych pod względem proporcji azotu do fosforu i potasu (azotowy, potasowy, fosforowy i zrównoważony), do stosowania w poszczególnych etapach wzrostu i rozwoju roślin.
Grupę produktów zamyka Resistim, polecany do uprawy gruntowej pod osłonami. Poprawiając stan odżywienia systemu korzeniowego (zawiera fosfor oraz potas) jest idealnym nawozem aktywizującym, polecanym zwłaszcza do produkcji rozsady.
– Nawóz jest łatwy w użyciu i bez efektów fititoksyczności. Stosowany może być w uprawach pomidora, ogórka, papryki, sałaty, kapusty w polu i pod osłonami i to zarówno w produkcji rozsady, jak też w warunkach wystąpienia stresu oraz podczas intensywnych zbiorów owoców – informował Krzysztof Krupa.

Humistar, Intake i Drakar to oferta firmy Tradecorp, którą przedstawił Andrzej Zbroja. Koncentrat kwasów humusowych, czyli Humistar, odblokowuje w glebie fosfor i mikroelementy, czyniąc je dostępnymi dla roślin, poprawia napowietrzenie gleby i rekultywuje jej życie biologiczne.
Humistar jest w stanie od 10 do 100 razy mocniej zatrzymać i zakumulować składniki pokarmowe, które są wprowadzane do gleby – przekonywał Andrzej Zbroja. – W przypadku upraw ziemniaka uzyskano 20% wzrost przyswajalności azotu oraz fosforu. To również lepszy rozwój systemy korzeniowego poprzez stymulację auksyn, a im mocniej rozwinięty system korzeniowy, tym większy plon.
W uprawie kapusty uzyskano średnio 18% przyrost plonu (dane z 3 lat), dzięki zastosowaniu Humistaru. W przypadku marchwi plon był większy o 12% oraz uzyskano lepsze formowanie się redlin i większe wyrównanie marchwi (brak krzywych korzeni). W pomidorach przyrost masy wynosił około 6%, ale zanotowano 6% wzrost zawartości ekstraktu, co jest szczególnie istotne w przypadku pomidorów przemysłowych.
Drakar to stymulujący wzrost i rozwój nawóz dolistny o 47% zawartości potasu schelatowanego i 4,6% zawartości azotu N-mocznikowego. Wysokie wprowadzenie potasu do roślin warzywnych wpływa na odpowiedni kolor owoców, korzeni, bulw, ich kształt, rozmiar, jędrność, zawartość cukrów, zawartość ß-karotenów, efektywność fotosyntezy, przemiany azotu pobranego na wykorzystany w tworzeniu plonu, duży przyrost korzeni.
Produkt interwencyjny w przypadku walki ze stresem w uprawach to Intake. Zawiera azot organiczny, fosfor, potas i mikroelementy, wspomagając funkcje aminokwasów w roślinie. Dostarcza łatwo przyswajalnej energii i budulca białka (azot amidowy), dzięki czemu eliminuje stres, aktywuje syntezę chlorofilu, indukuje naturalne hormony, przyczynia się do akumulacji witamin w roślinie. Można go stosować we wszystkich uprawach warzyw w gruncie: profilaktycznie, od wczesnych faz rozwojowych, lub interwencyjnie – w sytuacji wystąpienia stresu hamującego rozwój roślin.

Ewa Grabowska
Wiadomości Rolnicze Polska
ewa@wrp.pl

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.