Dzień Bezpiecznego Internetu

Ponad 60 państw z całego świata połączy w dniu dzisiejszym, 9 lutego, wspólna idea Internetu bezpiecznego dla dzieci i młodzieży. Dzień Bezpiecznego Internetu już po raz szósty obchodzony jest również w Polsce!

Pomyśl zanim wyślesz” – to polska wersja hasła tegorocznej europejskiej kampanii poświęconej ochronie prywatności w internecie. Rusza ona 9 lutego, w Dniu Bezpiecznego Internetu (DBI), który został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej. W tym roku będzie on obchodzony już w ponad 60 krajach świata. W państwach Unii Europejskiej kampanię będzie łączyć wspólne hasło “Think B4 U post!”

Od 2005 roku organizatorami Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce są Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dzieci Niczyje (FDN), tworzące Polskie Centrum Programu “Safer Internet”, od lat prowadzące szereg kompleksowych działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci online. Obchody DBI zostały objęte honorowym patronatem przez Katarzynę Hall, Minister Edukacji Narodowej. Partnerem głównym DBI jest Fundacja Orange.

– W idei Dnia Bezpiecznego Internetu niezwykle ważny jest jego międzynarodowy charakter – rosnąca z roku na rok liczba państw uczestniczących w obchodach DBI świadczy o coraz większym zrozumieniu wagi problematyki bezpieczeństwa dzieci korzystających z Internetu i nowych technologii. To wyjątkowa inicjatywa, która przez ostatnie siedem lat nabrała dużego rozmachu i co roku w lutym staje się platformą bliskiej współpracy narodowych ośrodków programu “Safer Internet”, partnerów rządowych, pozarządowych i komercyjnych – wszystkich działających we wspólnym celu na rzecz bezpieczeństwa dzieci online – mówi Agnieszka Wrzesień, koordynator projektu “Saferinternet.pl” z Fundacji Dzieci Niczyje.

W Polsce z okazji DBI od początku roku zapanowało “pospolite ruszenie” – lokalni organizatorzy z całego kraju zgłosili dotychczas już prawie 1000 inicjatyw związanych z bezpieczeństwem najmłodszych online. Oprócz tradycyjnych zajęć edukacyjnych wśród zgłaszanych pomysłów znalazły się tak innowacyjne jak występy teatrzyków szkolnych, happeningi, audycje w szkolnych radiowęzłach, lokalne kampanie informacyjne. Inicjatywy rejestrować można w serwisie www.dbi.pl do końca lutego 2010 roku. W ubiegłym roku na stronie DBI zarejestrowano ich prawie tysiąc. Wśród organizatorów lokalnych wydarzeń rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody ufundowane przez partnerów DBI.

Poza lokalnymi wydarzeniami, w ramach obchodów DBI, pod adresem www.sid2010quiz.org od 9 lutego do 9 marca polskie dzieci w wieku 9-15 lat będą mogły wziąć udział w międzynarodowym quizie organizowanym przez sieć Insafe, która zrzesza narodowe ośrodki programu “Safer Internet”. Z kolei dla najmłodszych (poniżej 9 roku życia) przygotowany został konkurs na plakat o bezpiecznym Internecie. Zwycięzcy zostaną zaproszeni na ogólnoeuropejską ceremonię rozdania nagród.