fbpx

Działania rządu ukierunkowane na zwalczanie ASF są niewystarczające

Lubelska Izba Rolnicza jest niezadowolona w związku z niedostatecznym zakresem dotychczas podejmowanych działań przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, służby weterynaryjne oraz koła łowieckie w zakresie zwalczania ASF.

Zdaniem LIR nie do przyjęcia jest fakt, że po prawie 5 latach walki z wirusem ASF, na terenach kraju objętych chorobą nadal nie udało się wyłonić żadnego zakładu, który mógłby zająć się skupem zdrowych zwierząt, po uczciwej cenie rynkowej.

– Największą stratę ponoszą producenci z naszego regionu, objętego już niemal na całym obszarze ASF. W związku z tym rolnicy nie mogą oni liczyć na uczciwą zapłatę za swoje zwierzęta. Na terenie województwa lubelskiego zdarzały się przypadki, że ceny wynosiły od 1,6 do 4,1 zł/kg żywca. Wiele wątpliwości wśród producentów budzi też praca Inspekcji Weterynaryjnej, której to pracownicy często nadinterpretują zasady bioasekuracji oraz nie potrafią elastycznie podejść do sytuacji zastanej w gospodarstwie m.in. w zakresie możliwości wprowadzenie działań naprawczych.

Ponadto uważamy, że odstrzał sanitarny dzików, wprowadzony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozporządzeniem w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików nie przynosi wymaganych efektów. Obecna forma odstrzału jest metodą nieefektywną, a działalność kół łowieckich jest nadal nieefektywna – mówi Piotr Burek, prezes LIR.

W związku z tym samorząd rolniczy po raz kolejny apeluje o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do rozwiązania zaistniałej sytuacji poprzez podjęcie radykalnych i kompleksowych działań zmierzających do ochrony polskie produkcji wieprzowiny. Przyznanie producentom trzody chlewnej pomocy finansowej w związku z brakiem opłacalności produkcji oraz wstrzymanie importu mięsa wieprzowego i trzody chlewnej z krajów objętych ograniczeniami w związku z wykryciem wirusa ASF.

Utylizowanie zabitych, bądź znalezionych dzików w wyznaczonych do tego miejscach na terenie gminy bez koniczności ponoszenia kosztów przechowywania w chłodniach i prowadzonych badań. Naszym zdaniem rozwiązanie to wpłynie znacznie na ograniczenie kosztów związanych ze zwalczaniem ASF. Podajemy pod rozwagę przykłady innych krajów m.in. utylizację w terenie za pomocą mobilnych pieców utylizacyjnych (Litwa), wykopanych rowów z kwasem, gdzie dziki będą utylizowane (Białoruś). W programach zarządzania kryzysowego w każdej z gmin powinny być wyznaczone miejsca, w których można zlokalizować takie instalacje.

Ponadto podjęcie niezbędnych kroków w celu odzyskania kontroli Państwa nad działającymi w kraju zakładami, które skupują trzodę chlewną. Pozwoli to na skuteczną realizację podejmowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi działań w zakresie zapobiegania skutkom ASF. Zapobieganie antykonkurencyjnym naruszeniom na rynku trzody chlewnej poprzez zwalczanie możliwości zaistnienia zmowy cenowej zakładów skupujących trzodę chlewną oraz podjęcie działań w celu zapewnienia nadzoru nad numerem identyfikacji nadanej warchlakom od momentu ich zakupienia za granicą, a następnie ich monitorowanie w trakcie dalszego tuczu i uboju. System ten pozwoli na uzyskanie konkretnych danych odnośnie poziomu produkcji świń zorganizowanej w tuczu nakładczym przy zakupie warchlaków za granicą.

Podjęcie działań umożliwiających rolnikom sprzedaż pojedynczej sztuki trzody na ubój domowy poprzez uproszczenie systemu rejestracji kupującego i sprzedającego.

– Zwracamy się też po raz kolejny z apelem o zintensyfikowanie działań, które będą zmierzać do wynalezienia przez krajowe instytuty naukowe szczepionki dla dzików zwalczającej wirusa ASF, jako nieodłączny element działań mających na celu wyeliminowanie choroby – podsumowuje Piotr Burek.

Źródło: LIR

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.