reklama
baner KUHN
reklama
Baner Yara
reklama
Baner Agroecopower
reklama
baner BASF
reklama

Dynamika wzrostu cen nawozów nieco spada, choć zeszły rok był dla nich szalony

Początek roku to czas, kiedy można już podsumować ubiegły rok. Wnioski jakie nasuwają się w tym podsumowaniu nie są optymistyczne. Na jednym z największych rynków rolnych, czyli w USA, ceny podobnie jak i u nas wzrosły niebotycznie, co mocno przekłada się na opłacalność produkcji.

reklama
Baner Osadkowski
reklama
baner stihl

Według informacji tamtejszych analityków, ceny detaliczne nawozów nadal rosną, ale już w nieco mniejszym stopniu, w porównaniu do ostatniego tygodnia grudnia 2021 r.

Zasadniczo ceny nawozów w USA nie odbiegają obecnie aż tak mocno w dół od tego, co widzimy w kraju, a w niektórych przypadkach są nawet wyższe. Średnia cena DAP (fosforan amonu 18-46) wynosiła 864 USD/tonę, MAP (fosforan amonu 12-52) 931 USD/tonę, sól potasowa 809 USD/tonę, a mocznik kosztował 911 USD/tonę (najwyżej w historii). W przeliczeniu na funt azotu średnia cena mocznika wynosiła 0,99 USD, RSM28 1,04 USD, a RSM32 1,06 USD.

reklama
Baner Corner
reklama
baner kioti

Amerykanie dokonali również ciekawego porównania odnośnie kosztów produkcji w 2022 roku. Publikacja jest podzielona na gleby o niskiej produktywności, gleby o średniej produktywności i gleby o wysokiej produktywności. Wyliczenia zastosowano do kukurydzy w monokulturze, kukurydzy uprawianej na przemian z soją oraz pszenicy.

reklama
baner bayer
reklama
Baner Samasz
reklama
baner MChale

Koszt nawozu wahał się od 61 USD/akr na najniższym poziomie (soja uprawiana po sobie na glebach o niskiej produktywności) do 316 USD/akr (kukurydza w monokulturze na glebach o wysokiej produktywności).

reklama
Baner Sumiagro

W porównaniu z takim samym opracowaniem z 2021 r., które ukazało się w lutym 2021 r., koszty nawozów w 2022 r. są znacznie wyższe. Wówczas szacunkowy koszt nawozów wahał się od 32 USD/t do 141 USD/t.

Średnio koszt nawozu wzrósł o 59 USD/akr w przypadku uprawy soi na glebach o niskiej produktywności do imponujących 220 USD/akr w przypadku kukurydzy w monokulturze na glebie o wysokiej produktywności.

Ceny nawozów w detalu w porównaniu do ubiegłego roku pokazują, że wszystkie nawozy znacznie wzrosły, a w kilku przypadkach były to wzrosty znacznie ponad 100 proc., co i tak jest lepszym wynikiem niż na naszym rynku, gdzie ceny chociażby saletry wzrosły o blisko 300 proc. rok do roku.

Obecnie w Stanach MAP jest droższy o 73 proc., DAP o 82 proc., sól potasowa o 121 proc., mocznik o 148 proc., RSM32 o 171 proc, a RSM28 jest droższy o 179 proc.

reklama
baner MChale
reklama
reklama
baner agrosimex
reklama
baner mandam

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI