Dwudziestolecie PIR

Grzegorz Leszczyński, prezes Podlaskiej Izby Rolniczej

10 października odbędzie się uroczystość jubileuszu 20-lecia reaktywowania samorządu rolniczego na terenie województwa podlaskiego. Gospodarzem obchodów jest Podlaska Izba Rolnicza.

Obchody jubileuszowe
Dniem obchodów jubileuszowych jest poniedziałek 10 października (początek  godzina 11.00, Folwark Nadawki). Podczas uroczystości zostaną wręczone odznaczenia Krajowej Rady Izb Rolniczych – zasłużony dla samorządu rolniczego oraz specjalne wyróżnienia i odznaczenia Podlaskiej Izby Rolniczej. Na jubileusz 20-lecia samorządu rolniczego na terenie woj. podlaskiego zostali zaproszeni m.in. przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, przedstawiciele organizacji rolniczych, przedstawiciele różnych instytucji, firm, delegaci i członkowie Podlaskiej Izby Rolniczej.

Krótka historia Podlaskiej Izby Rolniczej
Minęło 20 lat od wejścia w życie “Ustawy o Izbach Rolniczych”, która pozwoliła na odnowienie się samorządu rolniczego w Polsce. Długo oczekiwana ustawa dała możliwość przeprowadzenia pierwszych w dziejach powojennej Polski wyborów powszechnych do samorządu rolniczego. Wybory odbyły się w 49 województwach, zgodnie z ówczesnym podziałem administracyjnym kraju. Zalążkiem obecnej, Podlaskiej Izby Rolniczej, były samorządy rolnicze trzech województw: białostockiego, łomżyńskiego
i suwalskiego.

Wszystkie trzy izby rolnicze, mimo iż w początkach swojej działalności borykały się z różnymi problemami organizacyjnymi, rozpoczęły działania na rzecz rolników i rolnictwa ze swojego terenu oraz nawiązywanie współpracy z instytucjami w Polsce i za granicą.
Tak było do 1999 roku, kiedy to przeprowadzono reformę ustrojową państwa i zmniejszono liczbę województw do szesnastu. Reforma ta miała wpływ także na samorząd rolniczy, gdyż od 1999 roku funkcjonuje 16 nowych Izb, obejmujących swoim zasięgiem tereny nowych województw.

1 lutego 1999 roku odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Delegatów z byłych wojewódzkich izb rolniczych w Białymstoku, Łomży i Suwałkach. Wówczas to powołano Podlaską Izbę Rolniczą z siedzibą w Białymstoku (obecnie w Porosłach). I choć oficjalnie izba rolnicza województwa podlaskiego otrzymała wówczas nazwę, pod którą funkcjonuje do dziś, początki istnienia Podlaskiej Izby Rolniczej to działalność wspomnianych trzech izb rolniczych, które powstały na mocy ustawy z 1995 roku.

Składy dotychczasowych zarządów Podlaskiej Izby Rolniczej:
I kadencja (1999 – 2003):
Prezes – Krzysztof Tołwiński,
Wiceprezes – Tomasz Gietek,
Członkowie Zarządu – Halina Dondziło, Bożena Jelska-Jaroś, Jacek Kozakiewicz.

II kadencja (2003 – 2007):
Prezes – Tomasz Gietek,
Wiceprezes – Zbigniew Dembowski,
Członkowie Zarządu – Bożena Jelska-Jaroś, Jarosław Zalewski, Arseniusz Artysiewicz.

III kadencja (2007 – 2011):
Prezes – Tomasz Gietek,
Wiceprezes – Piotr Ślepowroński (w 2009 r. wiceprezesem była Pani Bogumiła Roszczyk-Parzych, natomiast od 2010 r. Pan Ryszard Łapiński),
Członkowie Zarządu – Bogumiła Roszczyk-Parzych, Zbigniew Dembowski, Witold Grunwald.

IV kadencja (2011- 2015):
Prezes – Grzegorz Leszczyński,
Wiceprezes – Ryszard Łapiński,
Członkowie Zarządu – Bogumiła Roszczyk-Parzych, Jan Zelkowski, Piotr Rusiecki.

V kadencja (od 2015 r.)
Prezes – Grzegorz Leszczyński,
Wiceprezes – Adam Mariusz Niebrzydowski,
Członkowie Zarządu- Piotr Rusiecki, Antoni Sowiński, Witold Grunwald

Źródło: PIR