fbpx

Duży wzrost sektora rolnego na Ukrainie

Sektor rolny Ukrainy wykazał się najwyższą dynamiką wzrostu w ciągu 11 miesięcy 2021 roku w porównaniu z innymi sektorami gospodarki, gdyż osiągnął dynamikę wzrostu na poziomie 16,7 proc.

Jak informuje ministerstwo rolnictwa: „Sektor rolny nadal jest motorem napędowym gospodarki, gwarantem stabilnych dochodów z eksportu i bezpieczeństwa żywnościowego Ukrainy i świata, centrum dziesiątek tysięcy miejsc pracy i miliardów budżetów lokalnych”.

Samasz loteria - baner

Minister Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy Roman Leshchenko poinformował ponadto, że ponad 10 tys. gospodarstw rolnych i 55 tys. rolników otrzymało w tym roku 4,6 miliarda hrywien pomocy od państwa.

– Zastosowaliśmy nowe podejścia i skupiliśmy się na małych i średnich producentach rolnych w branżach, które wymagały jeszcze większej uwagi ze strony państwa: hodowla, ogrodnictwo, przetwórstwo produktów rolnych, maszyny rolnicze. Na razie wsparcie państwa jest wypłacane w 100 proc. – powiedział minister.

Minister podkreślił, że zrównoważona polityka rolna pozwoliła na osiągnięcie rekordowych plonów, a także na stworzenie ponad 30 tys. nowych miejsc pracy w ciągu roku. Zaznaczył, że w przyszłym roku nadal priorytetem będzie przetwórstwo, hodowla zwierząt, ogrodnictwo i rekultywacja, ponieważ na tych obszarach powstaje najwięcej miejsc pracy. Ponadto są one najbardziej kapitałochłonne pod względem wartości dodanej.

Ponadto, zdaniem ministra, nacisk zostanie położony na nowy obszar: ubezpieczenia rolne. Ma to pomóc rolnikom działać pewniej, pomimo trudności naturalnych i finansowych. Rekultywacja gruntów jako nowy kierunek wsparcia państwa umożliwiła już uruchomienie projektów pilotażowych w różnych regionach.

Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.