fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychDuży spadek ceny pszenicy na Matif we wtorek. Kijów aż tak nie...

Duży spadek ceny pszenicy na Matif we wtorek. Kijów aż tak nie obawia się zerwania umowy zbożowej?

We wtorek w Paryżu cena pszenicy w kontraktach na wrzesień spadła aż o 7,5 euro za tonę do 234 EUR/t. Stratę zanotowano również za oceanem; w Chicago cena pszenicy spadła o 10,5 centa za buszel do 643,5 ct/bu (216 EUR/t). Odbiła za to nieco na Matifie cena rzepaku.

Cena pszenicy w Paryżu w kontraktach na maj spadła aż o 11,5 EUR/t do zaledwie 225,5 EUR/t, jednak dziś ma miejsce ostatni dzień handlu, więc nie można uznać tych wahań za miarodajne dla rynku.

– Kwestia transakcji zbożowych nie ma obecnie pozytywnego wpływu na rynek pszenicy. Od kilku tygodni obsługa statków na Bosforze jest coraz wolniejsza, ale nie ma to zauważalnego wpływu na sytuację zaopatrzeniową. Rozmowy między Rosją, Ukrainą, Turcją i ONZ zaplanowano na środę i czwartek – poinformował serwis Kaack.

Minister polityki rolnej Ukrainy Mykoła Solski bierze pod uwagę czarny scenariusz w sprawie funkcjonowania korytarza zbożowego, jednak dodał, że można znaleźć wiele alternatywnych szlaków eksportowych.

W piątek ma się ukazać raport WASDE; analitycy spodziewają się wzrostu zapasów końcowych pszenicy. Wyższe niż rok temu są zapasy pszenicy w Kanadzie; wynoszą one 13,3 mln ton na 31 marca; to wzrost o 18,2% r/r.

Wzrosła cena rzepaku, o 5,25 EUR/t do 434,25 EUR/t, choć początek dnia zdecydowanie do udanych dla jego notowań nie należał. – Na europejski rynek rzepaku ma wpływ decyzja szwedzkiego rządu o znacznym ograniczeniu mieszania biodiesla. Olej napędowy musi obecnie zawierać 30,5% biodiesla. Udział ten zostanie obniżony do 6% na lata 2024-2026. Celem działania jest obniżenie cen paliw – informuje Kaack.

Zapasy rzepaku w Kanadzie na 31 marca wynosiły 5,95 mln ton, w porównaniu z 5,16 mln ton rok temu, ale znacznie poniżej pięcioletniej średniej wynoszącej 8,76 mln ton.

Cena kukurydzy pozostała niemal bez zmian; spadła o 1 EUR/t do 228,25 EUR/t.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.