fbpx

Duży może być ekonomiczny i zwrotny. Polska premiera New Holland T7 HD

W dniach 25-27 kwietnia w miejscowości Śląz pod Wrocławiem odbyła się polska premiera ciągnika New Holland T7 Heavy Duty, nagrodzonego tytułem Maszyny Roku 2016. Duży, ciężki, naszpikowany nowinkami technicznymi i ciekawymi udogodnieniami, ale jednocześnie zwrotny i wydajny – tak w skrócie można opisać „niebieski traktor”.

T7 Heavy Duty to najsilniejsze ciągniki w rodzinie maszyn z serii T7 marki New Holland. Dostępne są w dwóch modelach o mocy zmianowej 290 KM lub 315 KM. To sprawia, że ciągniki te mogą pracować z narzędziami mającymi duże wymagania pod względem mocy.

Podczas wspomnianej premiery zaprezentowano silniejszy model, czyli ciągnik o nazwie handlowej T7.315, w ekskluzywnej wersji Blue Power (maksymalne osiągi, komfort i estetyka). To najnowsze dziecko marki New Holland, przeznaczone do ciężkich prac polowych.

Jest to ciągnik, który dzięki swoim parametrom przy zachowaniu swojej wszechstronności może realizować najcięższe prace w gospodarstwie. Nowoczesne rozwiązania zastosowane w tym modelu mają na celu podniesienie efektywności jego pracy, rentowności, a także przełożyć się na realizację założeń zrównoważonego rolnictwa – powiedział, otwierając polską premierę ciągnika T7.315, Tomasz Wieja, szef marketingu New Holland.

Ekonomiczne “serce”
Pod maską tego ciągnika pracuje 6-cylindrowy silnik NEF marki FTP, o pojemności 6,7 l. Jest on oparty na technologii HI-eSCR ECOBlue, spełniając tym samym  wymogi emisji spalin Tier 4B.

Silnik osiąga maksymalną moc 313 KM, przy równoczesnym zachowaniu wydajności paliwowej. Silnik został wsparty wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami, tak by z jednej strony dawał z siebie jak najwięcej mocy, ale jednocześnie jak najmniej spalał paliwa. W celu efektywnego dostarczania dodatkowej mocy, silnik został wzmocniony przy użyciu odpowiednio zaprojektowanej miski olejowej. Pozwoliło to zwiększyć maksymalną całkowitą masę pojazdu aż do 16 ton. Natomiast maksymalny moment obrotowy osiągany jest już przy 1400 obr./min z równoczesnym zachowaniem odpowiedniej reakcji na całkowite obciążenia, jakiej można się spodziewać po ciągniku New Holland. Kolejnym atutem wpływającym na moc i ekonomię pracy silnika jest turbosprężarka o zmiennej geometrii, pozwalająca uzyskać maksymalny moment obrotowy 1282 Nm i utrzymać go w zakresie między 1200 obr./min a 1700 obr./min. To sprawia, że maszyna nie powinna zwalniać nawet przy zwiększeniu obciążenia.

Przekładnia Auto Command
W modelu T7 zastosowano innowacyjną przekładnię bezstopniową Auto Command. Technologa ta pozwala operatorowi ustawić prędkość docelową od 20 do 50 km/h i regulowanie jej w skokach rzędu 0,01 km/h. Zaletą przekładni  są cztery bezpośrednie punkty napędu, zapewniające odpowiednią sprawność mechaniczną. Punkty te zostały precyzyjnie dopracowane, by idealnie pasowały do najczęściej używanych prędkości podczas ciężkich prac wymagających dużej siły uciągu, prac uprawowych, polowych, takich jak formowanie bel czy koszenie oraz transportu. Zaawansowane podwójnym sprzęgłem dodatkowo zwiększa wydajność. Ponadto ma znaczenie w obszarze bezpieczeństwa. Dzięki zastosowaniu funkcji Active Stop Start, gdy ciągnik zatrzymuje się, przekładnia zapobiega jego przemieszczaniu się do tyłu lub do przodu, nawet w przypadku ciężkiego ładunku.

Zarówno z przodu, jak i z tyłu…
Seria T7 HD charakteryzuje się zoptymalizowanym udźwigiem przedniego i tylnego układu zawieszenia, co oznacza, że można pracować z największymi maszynami podłączonymi zarówno z przodu jak i z tyłu ciągnika.

Przedni WOM o udźwigu prawie 6 ton, wyposażany jest oczywiście w odpowiednie złącza (4 hydrauliczne). Operator ma tu do wyboru dwie prędkości do pracy (1000 i 1000 ECO). Wszystko jest oparte na przedniej, zamortyzowanej  osi, skopiowanej z większych modeli z serii T8. Dzięki temu zmniejsza się poziom wstrząsów przenoszony na całą maszynę. To ma znaczenie dla komfortu pracy.

Tylna końcówka może pracować z 4 prędkościami, i udźwignąć 11 ton. Posiada sześć złączy hydraulicznych.

Wszystkie ciągniki T7 HD wyposażone są standardowo w zaawansowany układ hydrauliczny CCLS(Closed Centre Load Sensing). W standardzie, natężenie przepływów wynosi 165 litrów na minutę, a dla bardziej wymagających klientów nawet 220 l/min, dzięki opcji MegaFlow.

Bezpieczeństwo i komfort
Poza nowinkami konstrukcyjnymi jak również opcjami zwiększającymi zastosowanie ciągnika w pracy, w modelu T7 zadbano też o bezpieczeństwo i komfort pracy operatora w kabinie. Do wyboru są trzy rodzaje foteli, od standardowych, po te obszyte skórą i wyposażone w system wewnętrzny wentylacji i chłodzenia. Model T7.315 wyposażano też w duże, podgrzewane lusterka wsteczne.

New Holland wprowadza  jako pierwszy w świat rolnictwa innowacje stosowane dotychczas w branży samochodowej, takie jak światła LED. Na jednej maszynie, w zależności od wybranej opcji, może zostać zamontowanych nawet 20 takich punktów świetlnych, w tym oczywiście reflektory niezawodne w pracy po zmroku.

Z innych ciekawych technologii zastosowanych w kabinie na uwagę zasługuje centrum sterowania, które można obsługiwać za pomocą ekranu dotykowego IntelliView o szerokości 26,4 cm. Na mim wyświetlane są wszystkie parametry jakie operator ma do wyboru obsługując kluczowe elementy za pomocą przycisków na podłokietniku.

Producenci podkreślają też, że zaletą T7 mimo jego gabarytów jest zwrotność i stabilność podczas jazdy.

Dostęp i wygoda
Praktyczne dla operatorów będą z pewnością zastosowane rozwiązania mające znaczenie przy bieżącym serwisowaniu maszyny. Wszystkie punkty, do których użytkownik maszyny musi dość często zaglądać, rozmieszczono w wygodnych i dostępnych miejscach. Bez otwierania maski silnika, rolnik może sprawdzić poziom oleju. Sama maska ciągnika otwiera się bardzo szeroko, zapewniając pełny dostęp do „serca” maszyny. Płyn do spryskiwacza napełnia się przez tylne okno. Poziom oleju hydraulicznego można sprawdzić wzrokowo przez szybkę z tyłu ciągnika. W najnowszym modelu New Holland zastosowano największy w tej klasie zbiornik na paliwo o pojemności 630 litrów. Z przodu maszyny, zamontowano poręczną, wbudowaną skrzynkę narzędziową, zintegrowaną z przednim obciążnikiem.

Warto dodać, że w trakcie targów Agritechnica 2015 nowy ciągnik T7.315 został uhonorowany cenionym w branży tytułem „Machine of the Year 2016” (Maszyna roku 2016) przyznawanym przez jury składające się z 19 dziennikarzy reprezentujących czołowe Europejskie media z branży technicznej.

Najnowszy model „niebieskiego” ciągnika z rodziny T7 ma być na dniach dostępny u dilerów na terenie całej Polski.

MiS
Fot. Anna Arabska

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.