„Szanowni Rolnicy! Dzisiaj musimy się mierzyć z nowymi wyzwaniami i zagrożeniami, takimi jak zaburzenia w handlu i dystrybucji wskutek wojny, występujące choroby zwierząt i roślin czy spowodowane zmianami klimatu anomalie pogodowe. W tych trudnych sytuacjach Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi robi wszystko, żeby nie zostawić rolników samych”.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi postanowiło informować rolników o swoich działaniach nie opierając się tylko na przekazie niezależnych mediów. Dla realizacji tego celu pojawiło się wydawnictwo “Rolnicze Pory Roku”, dostępne na stronie internetowej MRiRW w formacie pdf. Poniżej prezentujemy artykuł wstępny pierwszego numeru tego wydawnictwa, który w praktyce dziennikarskiej jest czymś, co wyznacza kierunek, w jakim będzie iść wydawnictwo.
Polska żywicielem narodów
Pierwszy numer “Rolniczych Pór Roku” otwiera wypowiedź ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego z okazji dożynek. Czytamy, że dzięki pracy rolników i sile polskiego rolnictwa “Polska nie tylko jest samowystarczalna żywnościowo, ale też przyczynia się do wyżywienia innych narodów”. Mamy też pochwałę obecności Polski w Unii Europejskiej:
– Dwie dekady wsparcia polskiego rolnictwa z funduszy europejskich zaowocowały postępem technologicznym – mówi Czesław Siekierski.
Zagrożenia dla rolnictwa płyną z zewnątrz
Minister wie, że rolnikom nie jest dziś łatwo: “musimy mierzyć się z nowymi wyzwaniami i zagrożeniami” – stwierdza.
– (…) zaburzenia w handlu i dystrybucji wskutek wojny, występujące choroby zwierząt i roślin czy spowodowane zmianami klimatu anomalie pogodowe – wylicza minister.
Ministerstwo robi wszystko, by pomóc
Rolnicy nie są pozostawieni sami sobie – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi “robi wszystko”, by im pomóc.
– Otrzymaliśmy z Unii fundusze na rekompensaty dla poszkodowanych gospodarstw, ponadto podejmujemy starania o uruchomienie dodatkowych środków zarówno na szczeblu unijnym, jak i krajowym.
Wyjaśnienie przyczyn protestów rolników
W swoim przemówieniu do rolników minister wyjaśnia też przyczyny protestów rolniczych.
– Szanowni Rolnicy! Niska opłacalność produkcji w 2023 roku, nieracjonalne wymogi zielonego ładu oraz nadmierny import produktów rolnych z Ukrainy, były przyczyną protestów rolników – informuje minister.
Zielony Ład Rolniczym Ładem
Ministerstwo, osobiście minister rolnictwa, ale także sam premier Tusk widząc, co się dzieje, postanowili interweniować.
– Po naszych interwencjach znacząco ograniczono wymogi zielonego ładu, czyniąc go bardziej przystępnym dla rolników, można powiedzieć, że uczyniliśmy go rolniczym zielonym ładem. Przy wprowadzeniu uproszczeń i zmian w zielonym ładzie na szczeblu unijnym, bardzo pomocne było wsparcie pana premiera Donalda Tuska – wyjaśnia minister rolnictwa.
Mnóstwo pieniędzy dla rolników
Zmiany w prawie UE to nie cała pomoc, jaką Ministerstwo Rolnictwa wywalczyło dla rolników. Szerokim strumieniem popłynęły także pieniądze.
– Wprowadziliśmy także dopłaty do kukurydzy, dopłaty dla producentów zbóż oraz realizujemy wypłatę tzw. pomocy suszowej. Ponadto realizowane są dopłaty do oprocentowania kredytów płynnościowych i wypłacana jest pomoc finansowa dla Kół Gospodyń Wiejskich oraz pszczelarzy. Na te wszystkie formy pomocy, ze środków krajowych dla producentów rolnych trafi prawie 6,5 mld zł.
Dzięki Ministerstwu Rolnictwa będzie dobrze
Ministerstwo Rolnictwa pracuje też nad tym, żeby już nigdy więcej rolnicy polscy nie przeżywali kryzysowych sytuacji w branży.
– (…) działamy na rzecz stabilizacji rynków rolnych, poprawy dochodów w rolnictwie, wspieramy system ubezpieczeń działalności rolniczej – zapewnia minister Siekierski.
Podziękowania i życzenia ministra
Kończąc swoje przemówienie minister rolnictwa przekazuje uczestnikom dożynek najlepsze życzenia. Nie precyzuje, czego życzy, ale możemy się domyśleć, skoro są “najlepsze”. Bardzo także dziękuje “Szanownym Rolnikom”.
Wspaniałe rolnicze pory roku
Dobrze, że ukazało się nowe wydawnictwo Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dzięki niemu rolnicy będą wiedzieć, że od teraz rolnicze pory roku będą zawsze takie, jakie być powinny – zimne wczas, ciepłe wczas, mokre wczas, suche wczas, obfite zawsze. No i pieniędzy będzie dużo. Bardzo dziękujemy, Panie Ministrze!