Dużo krajowych owoców, ale także dużo drożej

Dostawy krajowych jabłek są duże, poza odmianami codziennie notowanymi w cedule, producenci oferują także kilka innych. Jabłka są tańsze w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale droższe od 40% do 80% w porównaniu do cen sprzed roku. Niestety znaczna część tych owoców będzie się źle przechować, bowiem z reguły nie stosowano w tym roku ochrony przeciwko chorobom przechowalniczym – informują sadownicy.

Większość krajowych odmian sprzedawana jest na Rynku Hurtowym w Broniszach w cenie od 1,66 zł za kilogram. Najwyższe ceny, podobnie jak w poprzednich latach, osiąga Golden Delicius od 2,50 do 3,00 zł za kilogram oraz Ligol od 2,00 do 2,85 zł za kilogram.Wiele jabłek jest w tym roku przerośniętych, owoce są wyjątkowo duże. Wynika to z tego, że po kwietniowych przymrozkach na drzewach zostało niewiele zawiązków, a te, nadmiernie rosły. Zdaniem sadownika, Zbigniewa Przybyszewskiego takie owoce traktuje się jako owoce poza wyborem i w krajach starej” Unii trafiają one do przetwórstwa.Pomimo znacznego ochłodzenia, w ostatnich dniach na Rynek w Broniszach przyjeżdża bardzo wielu producentów jabłek. Owoców jest teraz w bród, niestety zbiory jabłek w 2007 roku są o połowę mniejsze niż w 2006 roku. GUS szacuje, że zbiory wyniosą zaledwie 1 milion 39 tysięcy ton. Podobnie jest z gruszkami, jest o połowę mniej niż rok temu. Zatem jeszcze teraz ceny owoców nie są wygórowane, ale w przyszłym roku można spodziewać się sukcesywnej podwyżki cen.Pomimo wcześniejszych zapowiedzi, że także orzechów będzie w tym roku mniej, ceny o tym nie świadczą . Orzechy tak laskowe jak i włoskie są tańsze w porównaniu z listopadem 2006.

Tańsze są też warzywa gruntowe. Buraki ćwikłowe sprzedawane są w Broniszach od 0,40 – 0,60 zł za kilogram ( w 2006 r. od 0,65 zł – 1,00 zł). Cebula biała kosztuje od 50 do 80 groszy za kilogram, połowę ceny ubiegłorocznej. Marchew można dostać w cenie od 50 do 85 groszy za kilogram. Maksymalna cena kilograma ziemniaków nie przekracza 40 groszy. W ubiegłym roku ziemniaki były droższe ponad dwukrotnie. W listopadzie maksymalna cena za kilogram wynosiła 1,00 – 1,10 zł. Droższe niż rok temu są sałaty i papryka. Przy niskich temperaturach rosną koszty produkcji szklarniowej, a to wpływa na podwyżkę cen tych warzyw.

Optymizmem nie napawają także ceny cytrusów, które są droższe niż rok temu. Pomarańcze kosztują od 3,50 – 4,50 zł, mandarynki 4,00 – 5,75 zł za kilogram, a cytryny 4,50 – 5,50. W ubiegłym roku ceny hurtowe cytrusów było niższe średnio o 1 złoty. Powodem wyższych cen są mniejsze zbiory cytrusów w tym roku. Można zatem przypuszczać, że świąteczne dostawy tych owoców także nie będą tańsze.

opr. MS
Wrp.pl
źródło: Rynek Bronisze