Duże zainteresowanie dronami na targach Opolagra

Około 500 firm z całej Polski prezentowało się w miniony weekend podczas XII edycji targów Opolagra 2015. Wśród wystawców, na lotnisku w pobliżu Kamienia Śląskiego nie zabrakło firmy sprzedającej wykorzystywane w rolnictwie samoloty bezzałogowe.

Stoisko firmy zajmującej się sprzedażą urządzeń podczas targów Opolagra cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród rolników. Taki samolot wykonuje loty nad polami i robi szczegółowe zdjęcia. Z obrazów, za pomocą specjalnego oprogramowania można odczytać, gdzie na przykład zboże jest dojrzałe, a gdzie jeszcze zielone. Drony pozwalają określić żyzność gleby, kondycję upraw i przewidzieć żniwa. Z wykonanych zdjęć pola tworzona jest mapa, która jest dalej korelowana z mapami glebowymi, rolniczymi czy mapami plonu wykonanymi za pomocą kombajnów zbożowych podczas zbioru ziarna. Na mapie doskonale widać miejsca, w których zboża mają problemy z prawidłowym rozwojem, miejsca zalegania wody. Rolnicy coraz częściej korzystają z dronów fotografując szkody wyrządzone na polach przez dziką zwierzynę. Zdjęcia są niezwykle przydatne przy dochodzeniu odszkodowań.

– Jesteśmy w stanie przygotować dla rolnika aplikację ze wskazówkami do miejscowego uzupełnienia nawożenia azotowego. Jednorazowy zakup drona pozwoli na zwiększenie plonów i zminimalizuje starty poniesione w skutek braków w nawożeniu. Myślę, że z czasem coraz więcej rolników zrozumie, że posiadanie takiego urządzenia przynosi wymierne efekty – mówi Piotr Mazur z firmy Agrotechnology, która zajmuje się sprzedażą dronów, odczytem i analizą danych ze zdjęć.
Koszt najtańszego urządzenia to około 10 tys. zł. Obróbką zdjęć po wykupie rocznego abonamentu w firmie zajmuje się przedsiębiorstwo. czas jednego lotu urządzenia to 45 min. Zasięg lotu to koło 2-3 km. Podczas jednego lotu dron może wykonać zdjęcia około 100 ha. By urządzenie wykonało swoją misję prędkość wiatru nie może przekraczać 10 m/s. Bateria urządzenia wytrzymuje około roku. Nowa kosztuje około tysiąca zł. Drony zazwyczaj wykorzystuje się po ruszeniu wegetacji roślin i przed okresem nawożenia azotowego.

MAN