Duże problemy plantatorów chmielu. Powód? Epidemia koronawirusa

Lubelska Izba Rolnicza apeluje o uruchomienie przez Rząd Polski w ramach Tarczy antykryzysowej dodatkowej pomocy dla producentów chmielu. Zdaniem LIR niskie ceny na skupie to efekt kryzysu, który wywołany jest trwającą pandemią koronawirusa COVID-19.

– Obecnie ceny na skupach kształtują się w granicach ok. 16 zł/kg szyszek chmielowych. W latach ubiegłych średnie ceny na skupie w zależności od odmiany kształtowały się na poziomie 22-27 zł/kg. Dodatkowo należy zasygnalizować, że producenci chmielu zmagali się z w bieżącym roku z wieloma problemami związanymi nie tylko z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, niższymi plonami, ale też brakiem pracowników sezonowych angażowanych do najbardziej pracochłonnych etapów produkcyjnych tj. naprowadzanie roślin na przewodnik czy zbiór – informuje Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.

W ocenie Izby ceny na skupach proponowane w tym roku przez kontrahentów powodują trudną sytuację ekonomiczną rolników, których praca w tym sektorze jest wysokonakładowa, gdzie drożeje energia, opał, robocizna i ponosi się duże koszty zatrudniania pracowników sezonowych

Według LIR spadek cen na skupie to skutek znacznie mniejszego zapotrzebowania na chmiel, który spowodowany jest obecnie występującym kryzysem gospodarczym spowodowanym pandemią, gdzie zamknięte są bary, restauracje, odwołane igrzyska i mecze, co, rzecz jasna, przekłada się na zmniejszenie popytu na piwo. Najmocniej ucierpiały browary rzemieślnicze, które zanotowały nawet 90-proc. spadki. Browarom i pośrednio również rolnikom nie pomógł rząd, zwiększając akcyzę o 10 proc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności