Duża produkcja warzyw, mniejsza owoców

Według szacunków GUS, w tym roku wyprodukujemyo 4%więcej warzyw niż w ubiegłym. Mniej będzie owoców, ale specjaliści oceniają, że zbiory owoców i tak będą wysokie – informuje Małgorzata Skoczewska, rzecznik prasowy Rynku Hurtowego w Broniszach. W ofertach handlowych nadal są wszystkie krajowe owoce, począwszy od truskawek, a skończywszy na gruszkach.

Na Rynku Hurtowym w Broniszach najdroższe są borówki amerykańskie, średnia cena 1 kilograma w ofercie hurtowej to około 10 zł, czyli taniej niż w 2009 r, wtedy kilogram kosztował 12 zł.
Taniej płacą odbiorcy za brzoskwinie i maliny. Średnia hurtowa cena krajowych brzoskwiń to 1,75 zł/kg, o 15% mniej niż przed rokiem. Tańsze o 20% są maliny konsumpcyjne. Cena hurtowa to 8 zł za kilogram, w ub. roku była ona wyższa o 2 złote.
W ofercie handlowej są gruszki i to nie tylko odmiana Lipcówka, ale także Klapsa. W zależności od klasy jakości owoców, ceny w Broniszach wynoszą od 3,5 do 4,5 zł/kg, o złotówkę drożej niż rok temu. Bardzo bogata jest oferta śliwek, brakuje jeszcze tylko Węgierek. Ceny hurtowe wahają się od 1,85 do 3,50 zł za kilogram, jest to drożej niż rok temu. Śliwek powinniśmy zebrać tyle samo co rok temu, około 113 tys. ton.
Na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego są ceny wiśni. Maksymalna cena kilograma owoców konsumpcyjnych w ofercie hurtowej nie przekracza 2,00 zł za kilogram. Specjaliści oceniają, że tegoroczny koszt produkcji kilograma tych owoców waha się pomiędzy 1,3 – 2,00 zł. Do tego należy doliczyć jeszcze koszty zbioru, zatem produkcja wiśni w tym roku będzie nieopłacalna. Wiśni powinniśmy zebrać prawie 213 tys. ton, o 5% więcej niż rok temu.
Na granicy opłacalności waha się cena jabłek przemysłowych. Zdaniem sadowników ich cena powinna w tym roku wynosić około 35 groszy za kilogram. Według wstępnych informacji zakłady przemysłowe proponują o 10, 15 groszy mniej – a to poniżej kosztów produkcji – oceniają producenci. Dobre ceny osiągają pierwsze jabłka kierowane do konsumpcji. Średnia cena kilograma odmian wczesnych wynosi w Broniszach 1,35 zł/kg. Najdroższa jest odmiana Early Geneva, maksymalna cena w klasie ekstra to 2,00 zł/kg.
Zbiory jabłek szacowane są na poziomie 2,5 mln ton. Mniejsze może być plonowanie odmian Lobo i Cortland ze względu na przesilenie drzew w ub. roku. Produkcja jabłek w 2008 roku przekroczyła 2 miliony 800 tysięcy ton.

Dużo warzyw
Według szacunków GUS zbierzemy w tym roku około 4,6 mln ton warzyw i będzie to prawie 4% więcej niż rok temu. W tym roku tańsze są m.in: kapusta biała, cukinie i ziemniaki. Na Rynku Hurtowym w Broniszach ceny ziemniaków wahają się od 45 do 60 groszy/kg (1/3 taniej niż przed rokiem). Kapusta sprzedawana jest średnio po 30 groszy za kilogram, o 5 groszy mniej niż przedrokiem. Cukinie są tańsze o 30% w porównaniu z 2008 r. (teraz 1,75 zł/kg).
Drożej płacimy natomiast za kalafiory. Średnia cena hurtowa w Broniszach to 3,30 zł/szt (ponad 60% drożej niż rok temu – (ub. rok 1,8 zł/szt). Droższe w tym roku są też brokuły, cebula, bakłażany i papryka.
Ogórków gruntowych zbierzemy mniej niż w roku ubiegłym, ale ceny bardzo zbliżone do ubiegłorocznych. Ogórki gruntowe oferowane są w cenie od 2,00 do 3,00 zł za kilogram (worki 15 kg). Duże dostawy są pomidorów gruntowych, których cena jest o 50 groszy niższa za kilogram w porównaniu z cenami pomidorów spod osłon. Gruntowe kosztują średnio 1,5 zł/kg, spod osłon 2,00 zł/kg.