reklama
Baner KABAT

reklama
Baner Yara

reklama
Baner BASF

Duńscy rolnicy zapłacą podatek od emisji dwutlenku węgla

Od 2030 roku duńscy rolnicy będą zobowiązani do płacenia podatku od emisji dwutlenku węgla. Porozumienie w tej sprawie pomiędzy rządem a organizacjami społecznymi zapadło w poniedziałek.

reklama
Baner SDF
reklama
Baner Horsch

Będzie to pierwsze tego typu rozwiązanie w Europie; przez pierwszych 5 lat obowiązywania podatku będzie to 120 koron za tonę (prawie 86,5 zł), a po roku 2035 już 300 koron/t (prawie 173 zł). Niższą stawkę zapłacą hodowcy zwierząt – 40% stawki podstawowej. Ponadto rolnicy praktykujący działania na rzecz klimatu będą mogli tym sposobem obniżyć opłaty.

Propozycje organizacji ekologicznych szły jeszcze dalej; jak podaje serwis Effektivt Landbrug, miało by to być 300 koron od roku 2030 i aż 750 od 2035.

reklama
Baner KIOTI

Nowy podatek to odpowiedź na ambitne plany ograniczenia emisji CO2. Co ciekawe, nie wywołały one w Danii wielkich kontrowersji; podejście rolników jest raczej neutralne, organizacje proekologiczne skrytykowały plan jako zbyt mało ambitny, z kolei po drugiej stronie padają argumenty dotyczące ryzyka wzrostu cen żywności.

Duński precedens może dać impuls do wprowadzenia podobnych rozwiązań w innych krajach Unii Europejskiej. Pytanie tylko, czy rolnicy poza Danią podejdą do zagadnienia równie neutralnie…

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI