fbpx
Strona głównaTechnikaDrugi dzień uratował wszystko

Drugi dzień uratował wszystko

W miejscowości Kąkolewo w woj Wielkopolskim w dniach 23 i 24 maja, odbywała się ósma edycja imprezy Zielone Agro Show. Tegoroczna impreza upłynęła jak się zdaje, się pod znakiem wyczekiwania na lepszy kurs Euro. Miniona edycja odbywająca się w Przasnyszu do udanych z pewnością nie należała. Skutkuje to tym, że w roku bieżącym na Zielonym Agro Show wystawiło się nieledwie 120 wystawców.

Pierwszy dzień tj. sobota upłynął pod znakiem braku zwiedzających. Wystawę odwiedzili tylko nieliczni. Kiedy rozpoczęły się pokazy, pas startowy przy którym zlokalizowana jest wystawa opustoszał. W niedzielę frekwencja byłą znacznie lepsza, jednak z informacji zebranych z wielu stoisk, przypuszczać należy że znaczny odsetek zwiedzających to mieszkańcy okolicznych miasteczek. We wspomnianych pokazach uczestniczyło 37 maszyn z czego 12 kosiarek. W tym roku z pokazu wyłączone zostały zgrabiarki i przetrząsaczo-zgrabiarki.

Organizacja pokazów choć dużo lepsza niż w ubiegłym roku, miała również swoje mankamenty. Fragment łąki na którym prezentowane były prasy zielonkowe był nieprzygotowany do wjazdu pras i widzowie musieli czekać około 30 min, aż zgrabiarka ułoży materiał na pokosy. Pośród prezentowanych w pokazie maszyn należy wymienić sieczkarnię samojezdną CLAAS Jaguar 950, nową odsłonę pras rodem z holenderskiego Geldrop w barwach KUHN – prasy KUHN VB2160 oraz VB 2190, oraz prasę Warfama 2543. W tym roku pokaz przygotowany był znacznie lepiej niż roku ubiegłym. Jedynym zgrzytem był kosiarkowy show odbywający się na zbyt małej powierzchni. Zamieszanie wynikało prawdopodobnie z samowoli operatorów.

W ekspozycji stacjonarnej zwraca uwagę nowy ciągnik rolniczy JCB FASTRAC 7230 i 8250. Jest to na pierwszy rzut oka normalny ciągnik różnokołowy. Jednak już po pobieżnym przeanalizowaniu konstrukcji widoczne są znaczne różnice. Przednie zawieszenie to sztywny most napędowy, pracujący na czterech rurowych wahaczach pchanych i drążku reakcyjnym. Przednia oś amortyzowana jest sprężynami śrubowymi i amortyzatorami olejowo gazowymi. Modele są napędzane oszczędnymi 6-cylindrowymi silnikami Cummins o pojemności 6,7 litra z mocą znamionową od 173 KM do 230 KM (129 kW do 164 kW). Więcej o tej ciekawej maszynie w następnych numerach WRP.

Konkurs na belę o największym zagęszczeniu masy zielonej (727 kg/m3) wygrała bela wykonana przez prasę Welger RP 435.

Według zebranych informacji PIGMiUR – organizator imprezy, rozważa wybranie stałego miejsca ekspozycji, dla dotychczas wędrującej imprezy Zielone Agro Show.

Powierzchnia ekspozycji Zielonego Agro Show Wynosiła 12600m2

Pokazy odbywały się na powierzchni 15ha

W pokazach wzięło udział m.in.:

– 12 kosiarek, oraz 12 pras(6 stało i 6 zmiennokomorowych)

– 2 prasoowijarki

– 2 sieczkarnie samojezdne

-3 przyczepy samozaładowcze

Do niedzieli, do godz 14 imprezę odwiedziło do 15 tys zwiedzających.

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.