Drastyczne spadki zbiorów buraków cukrowych

W tym roku, według szacunków, zbiory buraków cukrowych będą o wiele mniejsze niż ubiegłoroczne, być może nawet o ponad 40%.

Jak podaje FAMMU/FAPA, GUS oszacował zbiory buraków cukrowych w Polsce w 2015 roku na 7,9 mln ton, czyli o 41% mniej niż przed rokiem. Główną przyczyną tak dużej redukcji zbiorów są niekorzystne warunki pogodowe. GUS ocenia, że powierzchnia upraw buraków cukrowych w 2015 roku jest mniejsza o 11% w skali roku i wynosi około 200 tys. ha. Plonowanie oszacowano na średnio 45 t/ha, czyli mniej w skali roku o 34%.

Z kolei Krajowy Związek Producentów Buraków Cukrowych ma bardziej optymistyczne prognozy – w tym roku według związku plantatorzy zebrali z pola 8,5 mln ton, co daje wynik średniego plonowania 50 t/ha. Powierzchnia upraw, według ZPBC, wynosi 170 tys. ha. Związek szacuje, że produkcja cukru wyniesie około 1,3 mln ton. Będzie więc niższa o 100 tys. ton od kwoty produkcyjnej, czyli ilości, jaka może trafić na cele spożywcze w kraju.

Dla wyliczenia ceny minimalnej buraków cukrowych, która wynosi 26,29 €/t, podawany jest kurs Europejskiego Banku Centralnego z 1 października – informuje FAMMU/FAPA. W bieżącym roku wynosi on 4,2176 zł za euro. Cena minimalna za buraki cukrowe w bieżącej kampanii wyniesie zatem 110,88 zł/t i będzie o 0,7% wyższa w skali roku.

Oficjalny kurs euro służący do wyliczenia dopłat bezpośrednich i płatności do buraków cukrowych w 2015 roku wynosi 4,2448 zł. W związku z tym Jednolita Płatność Obszarowa wyniesie 453,7 zł/ha, a płatność do buraków 2127,77 zł do hektara upraw kwotowych.

Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności